Diag Human žene Česko do další arbitráže. Nyní chce přes 20 miliard korun

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Obchod, který nebyl. Přesto Česku hrozí, že ho bude stát astronomické sumy. Společnost Diag Human žaluje Českou republiku kvůli nerealizovanému obchodu s krevní plazmou z devadesátých let.  Za porušení mezinárodní dohody o podpoře investic žádá zhruba miliardu dolarů (20,7 miliardy korun). Informují o tom dnešní Lidové noviny.

Neuskutečněný obchod s krevní plazmou žene Česko k další arbitráži (Ilustrační snímek)

Neuskutečněný obchod s krevní plazmou žene Česko k další arbitráži (Ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

České ministerstvo financí obdrželo žalobu v prosinci, sdělil LN mluvčí resortu Michal Žurovec. "Diag Human v žalobě neupřesnil požadovanou částku, ale uvedl, že se jedná o částku nemenší než jedna miliarda amerických dolarů," dodal Žurovec.

Kvůli nerealizovaným obchodům s krevní plazmou vedla společnost Diag Human s Českem spor o miliardy korun už dříve. Oproti předchozí arbitráži, ve které firma požadovala komerční nárok proti ministerstvu zdravotnictví, je nová žaloba investičním nárokem na základě mezinárodní dohody.

Podle Lidových novin bude Česko v arbitráži zřejmě zastupovat americká právní kancelář Arnold & Porter Kaye Scholer, která vyhrála výběrové řízení. Od 22. prosince běží státu dvouměsíční lhůta na výběr jednoho ze tří rozhodců, kteří budou případ řešit.

Firma Diag Human, která oficiálně sídlí v Lichtenštejnsku, počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun. Diag Human se s Českem soudí v několika zemích o další miliardy korun za údajně ušlý zisk.

Arbitráž v roce 2008 přiznala firmě náhradu škody 8,9 miliardy korun. U soudů v dalších zemích, například v Rakousku, Švýcarsku či ve Francii, Diag Human se svými nároky neuspěl.

Tagy: Česko Švýcarsko domácí Ministerstvo zdravotnictví justice a soudy mezinárodní arbitráže

Zdroje: ČTK