Dětem od 10 let stačí proti prasečí chřipce jedna dávka vakcíny

- Aktuality autor: red

Vakcínou proti prasečí chřipce Pandemrix mohou být očkovány i děti, od 10 let jim stačí jedna dávka jako dospělým.

Dávkování zveřejnil na webu Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Česko má objednáno milion dávek vakcíny, tento týden začíná očkování dospělých. Vakcinologové doporučili očkování dětí, nyní je na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, kterým skupinám dětí stát vakcínu zaplatí.

Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň řekl, že komise by se měla sejít tento týden, aby doporučení vakcinologů zvážila. Bezpečnostní rada státu a vláda by pak musely doplnit o očkování dětí pandemický plán.
Rodiče se podle předsedkyně odborné pediatrické společnosti Hany Cabrnochové už delší dobu ptají, zda mohou dítě nechat očkovat. Pediatři dosud tuto možnost neměli, nepočítali tedy ani s dodávkami vakcín.


Naproti tomu praktičtí lékaři pro dospělé a vakcinační centra na vakcíny čekají marně. Podle zjištění dopoledne vakcíny nikde nebyly, nebo jen výjimečně. Lékaři zatím chystají pozvánky k očkování tak, aby využili naráz celé desetidávkové balení.
"Rozšiřuje se možnost jednodávkového podání vakcíny Pandemrix z původní skupiny 18 až 60 let na deset až neomezeně let, takže očkováni mohou být vedle dětí i senioři, kteří mají řadu chronických onemocnění," řekl  ředitel SÚKL Martin Beneš.
Další zásadní novinkou podle něj je i to, že Pandemrix lze podávat souběžně se sezónní vakcínou. "Podmínkou je, aby sezónní vakcína neobsahovala přídatné látky, které prodlužují účinek a zvyšují imunitní odpověď organismu," vysvětlil.

 

Zdroje: ČTK