'Den vyhnanců' připomene Němcům poválečný odsun z Česka a Polska
27. 8. 2014 – 17:23 | Zpravodajství | Ondřej Neufus

Na 20. června připadne v Německu tzv. Den vyhnanců. Země si tak připomene osudy jak Němců vyhnaných po druhé světové válce z českého pohraničí a Polska, tak i oběti aktuálního vyhánění po celém světě. O zavedení památného dne se zasadil Svaz vyhnanců, ale i kancléřka země Angela Merkelová.
Německo zařadí od příštího roku do kalendáře celostátní památný den připomínající oběti vyhánění. Připadne na 20. června a bude připomínat i osud Němců, kteří byli po druhé světové válce vysídleni z území dnešního Česka a Polska. Ve středu o tom podle agentury DPA rozhodla vláda kancléřky Angely Merkelové.
Valné shromáždění OSN už v roce 2000 vyhlásilo 20. červen za mezinárodní den uprchlíků. V Německu by se v tento den měly nově připomínat nejen oběti aktuálního vyhánění po celém světě, ale přímo i Němci, kteří na základě mezinárodních dohod museli po druhé světové válce opustit někdejší německé provincie na území dnešního Polska a československé pohraničí.
O zavedení památného dne připomínající německé poválečné vysídlence dlouho usiloval Svaz vyhnanců (BdV), který zastřešuje organizace vysídlených Němců. Loni si vytvoření tohoto dne zakotvila do svého programu vláda kancléřky Merkelové.
Památné dny připomínající německé vysídlence už dříve zavedly německé spolkové země Bavorsko, Hesensko a Sasko. V těchto zemích by měl památný den připadnout vždy na druhou neděli v září. Letos se bude připomínat poprvé, bude se konat 14. září.
Den vyhnanců česko-německé vztahy nijak nezmění
Podle německého ministra zahraničí Frank-Walter Steinmeier zavedení Dne vyhnanců nebude mít na vztahy mezi Českem a Německem žádný vliv. Souhlasí s ním i šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Podle Steinmeiera Německo tuto připomínku spojuje s usmířením a porozuměním. "Náš pohled na německou vinu a odpovědnost za druhou světovou válku to v žádném případě nemění," zdůraznil německý ministr na tiskové konferenci po jednání se Zaorálkem.
"Nechápu to jako problém pro česko-německé vztahy," poznamenal k tomu český ministr, podle něhož Češi a Němci už dříve našli způsob, jak se bavit o společné minulosti. Zaorálek si proto ani nemyslí, že by Česko mělo na krok Berlína nějak speciálně reagovat.