Dávejte víc peněz do zdravotnictví, vyzvala WHO státy světa
22. 11. 2010 – 14:02 | Zpravodajství | Jakub Procházka

Všechny státy světa by měly zvýšit financování svých zdravotnických systémů a zefektivnit ho, aby se odpovídající péče dostala i těm nejchudším.
Vyzvala je k tomu Světová zdravotnická organizace (WHO) ve výroční zprávě o stavu zdravotnictví ve světě, kterou v Berlíně představila ředitelka WHO Margaret Chanová.
Stárnutí populace, stále více lidí trpících chronickými chorobami a nové nákladné způsoby léčby mají podle WHO za důsledek, že výdaje na zdravotnictví po celém světě rostou.
Miliarda lidí nemá péči vůbec, miliony ji mají problémy platit
V mnoha zemích si lidé ale zdravotní péči nemohou dovolit a v řadě států kvůli platbě za léčbu upadají do chudoby, upozornila WHO, podle níž to ročně postihuje 100 milionů lidí. Okolo jedné miliardy lidí na planetě pak nemá ke zdravotní péči přístup vůbec, tvrdí organizace.
"Nikomu by nemělo hrozit zruinování kvůli tomu, že potřebuje zdravotní péči," zdůraznila dnes Chanová. Podle WHO se tato hrozba netýká jen chudých zemí rozvojového světa.
Platby u lékaře prý ruinují lidi i v Polsku či Řecku
V Řecku, Portugalsku, Mexiku, Koreji, Maďarsku a Polsku, tedy státech OECD, podle ní zakusily dohromady téměř čtyři miliony lidí finanční těžkosti proto, že musí za zdravotní péči platit přímo u lékaře. I mezi Američany je hlavní příčinou finančních problémů předlužení v důsledku nákladů na léčbu, konstatuje WHO. Česko mezi těmito zeměmi zmíněno nebylo.
Podle světové organizace by přímé platby měly tvořit nanejvýš 15 až 20 procent financování zdravotnictví každého státu. WHO naopak prosazuje zvyšování podílu odvodů předem v podobě zdravotního pojištění nebo daňových příspěvků, případně kombinací obou. Více financí pro své zdravotnické systémy by vlády podle WHO mohly získat například zvýšením daní nebo zavedením nových daní z měnových transakcí nebo z tabáku a alkoholu.
Více peněz automaticky neznamená lepší zdravotnictví
"Vyšší výdaje ale nedělají lepší zdravotnictví," varovala současně Chanová. Podle WHO se totiž ročně proplýtvá téměř 300 miliard dolarů (7,4 bilionu Kč) jen neefektivním hospodařením nemocnic, například nevýhodným nákupem léků.
Rozumné nakládání s penězi na zdravotnictví přitom může zajistit zdravotní péči pro 20 až 40 procent lidí navíc, tvrdí WHO ve zprávě. Jako pozitivní příklad uvádí Francii, která upřednostňování generických léků (rovnocenných náhrad originálních léčiv) jen v roce 2008 ušetřila zhruba dvě miliardy dolarů (49,4 miliardy Kč).
"Vyzýváme každou zemi, aby se touto zprávou řídila a v příštím roce alespoň jedno opatření realizovala, a tak zlepšila financování zdravotnictví a zvýšila poskytování péče," apelovala na státy světa Chanová. Českou republiku zpráva zmiňuje pouze okrajově jako jeden z příkladů financování zdravotnictví, aniž by ho jakkoli hodnotila.