Dánská premiérka končí ve funkci. Volbám kralovali populisté

- Aktuality autor: pal

Dánské parlamentní volby vyhrál blok opozičních stran a jeho lídr Lars Lökke Rasmussen  už plánuje sestavení vlády. Velký úspěch ve volbách zaznamenala populistická Dánská lidová strana (DF). Dosavadní premiérka Helle Thorningová-Schmidtová uznala svoji porážku a zároveň rezignovala na funkci předsedkyně Sociálnědemokratické strany. 

Premiérka Helle Thorningová-Schmidtová poznala svoji porážku a oznámila odchod z čela Sociálnědemokratické strany

Premiérka Helle Thorningová-Schmidtová poznala svoji porážku a oznámila odchod z čela Sociálnědemokratické strany,zdroj: ThinkStock

Blok opozičních stran v čele s expremiérem Rasmussenem získal podle dosavadních prognóz 90 parlamentních křesel v 179členném zákonodárném sboru. Doposud vládnoucí středolevá koalice má v jednokomorovém Folketingu zatím 85 mandátů. Prognózy televize DR nezahrnují hlasy odevzdané v Grónsku a na Faerských ostrovech. Obě oblasti jsou dánským autonomním územím a poslanci za tato území mají v parlamentu vyhrazeny čtyři mandáty.

Thorningová-Schmidtová už předložila svou rezignaci královně Margrethe v královském paláci. Rozhovory o sestavení budoucího kabinetu by měly začít už dnes.

Thorningová-Schmidtová, která byla vůbec první ženou v čele dánské vlády, ztratila přízeň voličů kvůli nepopulárním úsporným hospodářským opatřením. Premiérka parlamentní volby vypsala v naději, že oživení ekonomiky, které po nepopulárních reformách následovalo, jí zajistí znovuzvolení.

Výsledky naopak představují nečekaně přesvědčivé vítězství pro opoziční blok v čele s Rasmussenem, přestože jeho Liberální strana Venstre získala méně hlasů než pravicoví populisté z Dánské lidové strany (DF), která se staví proti přistěhovalectví a je spolu s Venstre také součástí opozičního bloku. DF získala 21,1 procenta odevzdaných hlasů. Stává se tak druhou největší parlamentní stranou po premiérčiných sociálních demokratech, kteří obdrželi 26,3 procenta hlasů. Venstre získala 19,5 procenta hlasů.

"Dnes večer jsme získali příležitost ujmout se vedoucí úlohy v Dánsku," řekl Rasmussen. "Bereme na sebe tento závazek," uvedl také.

Liberálové i populisté mají na řadu politických otázek podobný názor. Rozděluje je ale otázka veřejných výdajů: Rasmussen je chce zmrazit, Dahl je pro jejich zvýšení. Populisté a další strany středopravé opozice se rovněž těsně před volbami dohodly na podpoře britského premiéra Davida Camerona v jeho úsilí reformovat vztahy mezi Británií a EU. DF chce jít ještě dál a vypsat referendum o setrvání Dánska v unijní osmadvacítce.

Tagy: populismus zahraničí Dánsko Parlamentní volby

Zdroje: ČTK