Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Dala vale Hollywoodu, zvítězila trouba

Dala vale Hollywoodu, zvítězila trouba
Inspirace Hrou o trůny | zdroj: Profimedia

Liz Joyová pracovala jako umělecká ředitelka v Hollywoodu. Po letech mezi hvězdami se však rozhodla, že na to peče. Doslova. Začala se realizovat u trouby. 

A zřejmě se nedá říci, že se rozhodla špatně - věci, které peče, jsou nadupané. Svou původní profesi navíc zcela nezapřela. 

Na náplní napěchovaných koláčích totiž často vytváří výjevy z fikčních příběhů popkultury. Vedle tradičních mřížek těsta či borůvek a dalšího ovoce, tak k ochutnání lákají třeba Malá mořská víla, nebo sama Daenerys Targaryenová ze seriálového hitu Hra o trůny. 

Ostatně Joyová svým dílům říká "narativní koláče", neb některé sladké scenérie jsou jak vystřižené z pohádek a populárních snímků. Pro vánoční koláč zas poskytl inspiraci balet Louskáček.

Hranice toho, co dokáže, přitom kalifornská pekařka posouvá především metodou "pokus-omyl" a při práci je prý velice tvrdohlavá. 

Nezbývá než věřit, že zatímco Karkulka kráčí vstříc lesu a temně "borůvkovému" nebi, potěší samotný koláč své strávníky nebesky delikátní chutí. 

Na druhou stranu Joyová pekla například už i pro Loboutina. A mnohé její výtvory slouží k běžné domácí konzumaci. Je prý ráda, když si z každého svého koláče ochutná alespoň kousek - který se z té krásy rozhodně nezdráhá odkrojit. 

Zdroje:
Profimedia