Czech Invest je impotentní instituce, zlobí se Zeman. Musí padat hlavy
9. 4. 2014 – 19:05 | Zpravodajství | Michal Polák

Prezident Zeman se nikdy netajil svým jednoduchým plánem, jak dostat Česko z krize. Často opakoval, že z krize se musí země proinvestovat. Jenže české agentury CzechInvest a CzechTrade nejsou schopné tento primitivní úkol splnit, uvedl prezident Miloš Zeman. Podobně kriticky odpálil i Českou exportní banku a Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), kde podle něj pracují rovněž nekvalifikovaní lidé, kteří uvěrovému byznysu vůbec nerozumí.
"Stejně impotentní jako CzechInvest je i CzechTrade. To není důvod ke zrušení institucí, ale k personálním výměnám, aby instituce pomáhaly českému exportu," uvedl prezident. Dodal k tomu, že k takovému závěru dospěl na základě vlastních zkušeností při svých zahraničních cestách. Zároveň ohledně investic zmínil, že v úterý přijal místopředsedu jihokorejského parlamentu. Ten prý projevil zájem Jihokorejců o investice v ČR.
Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) má nyní CzechInvest v Jižní Koreji zástupce v rámci strojírenského veletrhu SIMTOS. "Před podpisem je smlouva o významné korejské investici, která bude směřovat do regionu s vysokou mírou nezaměstnanosti a měla by tak zlepšit situaci v nabídce pracovních příležitostí," sdělil ministr ČTK. Ke zdárnému konci se podle něj také blíží vznik zahraničního zastoupení CzechInvestu v Soulu.
Podle Mládka k personálním změnám už došlo
Státní organizace CzechInvest i CzechTrade v současnosti vedou pověření ředitelé. Mládek v únoru odvolal předchozího pověřeného šéfa CzechTradu Zdeňka Vališe, skončil také generální ředitel státní agentury CzechInvest Marian Piecha. Na pozice mají být v příštím týdnu vyhlášena výběrová řízení.
"Co se týče nutnosti personálních změn v agenturách CzechInvest a CzechTrade, o nichž dnes hovořil prezident Miloš Zeman, ty jsem zahájil již nedlouho po svém nástupu, protože jsem cítil potřebu zpružnit chod obou agentur," sdělil ČTK Mládek.
Česká exportní banka (ČEB), jejíž úkolem je státní podpora českého vývozu, má problematické pohledávky za 16 miliard korun. Z této částky by zhruba šest až sedm miliard mohla vymoci zpátky. Zbylých devět až deset miliard bude velmi obtížně vymahatelných. Podle Zemana ale nelze miliardové ztráty svádět jen na podnikatelské riziko.
Podle mluvčí EGAP Hany Hikelové přistupuje nové vedení společnosti k pojišťování obchodních případů velmi obezřetně. "I proto došlo v loňském roce ke změnám ve výpočtu českého podílu při transakcích podpořených EGAP a také ke změnám v nastavení pojistného procesu. Kvalifikaci všech členů nejužšího vedení naší společnosti navíc posuzuje velice striktně regulátor, tedy ČNB," dodala Hikelová.
Banka má v současné době rozpůjčováno přes 80 miliard korun, téměř polovina z toho přitom připadá na Rusko.
V polovině ledna zasahovala v ČEB i EGAP protikorupční policie. Ta si tehdy vyžádala materiály k obchodním případům z let 2005 až 2011.
Státní agentura CzechInvest loni zprostředkovala přímé domácí a zahraniční investice za téměř 48 miliard korun. Oproti roku 2012 je to dvakrát víc. Investice pomohou vytvořit přes 10.500 nových pracovních míst. Nejvíce zahraničních investic do země loni přišlo z Německa.