Cílem ODS ve volbách bude zastavit nástup koalic ČSSD a KSČM

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Cílem ODS ve volbách bude zastavit opakovaně hrozící nástup koalic sociálních demokratů a komunistů v krajích. Řekl to dnes předseda ODS a premiér Petr Nečas na ideové konferenci strany v Ostravě. Na rozdíl od tvrzení ČSSD podle něj kraje nevzkvétají a jejich zadlužení se zvyšuje.

"Kraje se v letech 2008 až 2011 zadlužovaly rychleji než vláda. Podíl dluhu krajů na HDP vzrostl o 54 procent, čímž předběhl dynamiku růstu dluhu ústředních vládních institucí. Přitom jen v loňském roce stoupl dluh krajů o téměř 17 procent," prohlásil Nečas.

Uvedl, že mezi jednotlivými kraji jsou v růstu zadluženosti rozdíly. "V krajích, kde vládne ČSSD s KSČM, vzrostlo zadlužení téměř na trojnásobek. Přeborníkem je Karlovarský kraj, kde dluh za poslední tři roky vzrostl 6,6krát," řekl předseda ODS.

Poučit se z chyb v čerpání dotací

Nečas rovněž kritizoval čerpání peněz z evropských dotací. Problém vidí zejména v podle něj komplikovaném a neefektivním systému 24 operačních programů. "Musíme se poučit z chyb a nalézt mnohem jednodušší a transparentnější model evropských programů, a to včetně programů na regionální úrovni," prohlásil předseda ODS.

Místopředseda strany Pavel Drobil uvedl, že ODS má v podzimních krajských volbách velkou šanci uspět, protože voliči budou mít poprvé možnost srovnávat. "Voliči vidí, že se jejich kraje významně zadlužily oproti době, kdy je spravovala ODS," uvedl Drobil.

Kandidát ODS na hejtmana v Moravskoslezském kraji David Sventek řekl, že dluh kraje může do dvou let přesáhnout tři miliardy korun. "Kraj se v minulých letech ještě vyššímu zadlužení vyhnul pouze tím, že odkládal plánované investice. Ty ale bude nutné jednou uskutečnit. ODS Moravskoslezskému kraji nabízí štíhlý fungující kraj, který odstraňuje všechny druhy plýtvání," uvedl Sventek.

Tagy: ČSSD ODS KSČM

Zdroje: ČTK