Dnes je pátek 14. června 2024., Svátek má Roland
Počasí dnes 19°C Oblačno

Chybné daňové přiznání hrozí u tisíců živnostníků, Bartoš vyzývá úřady ke shovívavosti

Chybné daňové přiznání hrozí u tisíců živnostníků, Bartoš vyzývá úřady ke shovívavosti
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Nesprávné podání daňových přiznání, které je pro podnikatele letos povinné elektronicky přes datovou schránku, hrozí u vyšších tisíců živnostníků. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Chce proto jednat s ministerstvem financí o vstřícném přístupu úřadů v odůvodněných případech. Navrhuje například prominutí pokuty.

Termín pro podání elektronického daňového přiznání je do 2. května. V listinné podobě ho lidé musí odevzdat do 3. dubna.

Elektronické daňové přiznání musí od letoška podávat všichni živnostníci s datovou schránkou zřízenou ze zákona. Finanční správa v této souvislosti upozornila, že živnostníci, kteří podali přiznání v papírové podobě, přestože měli zpřístupněnou datovou schránku, ho musí znovu co nejdříve podat elektronicky. Podle úřadů letos výrazně vzrostl počet lidí, kteří po zavedení povinných datových schránek zrušili svou živnost.

Podle Bartoše kvůli nové povinnosti hrozí u vyššího tisíce živnostníků problémy s nesprávným podáním daňového přiznání. Chce proto s ministerstvem financí jednat o vstřícném přístupu finančních úřadů vůči těm, kteří novou povinnost nesplnili a postupovali podle starého způsobu. Nemělo by jít o plošné prominutí, ale v odůvodněných případech chce, aby úřady například povolovaly ještě listinnou formu podání nebo promíjely případnou pokutu. Připomněl, že mezi živnostníky, kteří musí podávat daňové přiznání elektronicky, jsou i lidé bez počítačů. „Věřím proto, že vstřícný postoj bude,“ dodal.

Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) souhlasila, aby letošní rok fungoval kvůli elektronickým daňovým přiznáním jako přechodný. Stát by podle ní měl živnostníkům lépe vysvětlovat novinky, které pro ně v této věci od letoška začaly platit. Vládě vytkla, že v předcházejících měsících zaspala s osvětou.

Podle údajů ze začátku týdne dosud Finanční správa přijala 968 604 daňových přiznání, je to asi 35 procent z celkového očekávaného počtu. Na fyzické osoby připadá 865 502 podaných přiznání, z toho 45 procent bylo podáno elektronickou formou a 55 procent listinnou formou. Právnické osoby zatím podaly 103 102 daňových přiznání, v naprosté většině v elektronické formě.

Bartoš chce omezit zveřejňování dat držitelů datových schránek

Bartoš také navrhne do konce dubna vládě novelu, která by omezila zveřejňování osobních údajů vlastníků datových schránek. Seznamy držitelů datových schránek zveřejňuje od roku 2009 ministerstvo vnitra. Bartoš tak v Otázkách Václava Moravce reagoval na protesty vlastníků datových schránek, které řeší Úřad pro ochranu osobních údajů. Podle Dostálové přichází Bartošova iniciativa pozdě.

„My bychom chtěli do konce dubna předložit úpravu, aby bylo lépe chráněno soukromí uživatelů, a to jak těch fyzických osob, tak i těch právnických. Těch údajů je tam zbytečně moc a ony tam nemusí takto košaté být,“ uvedl Bartoš. Podle něj by si lidé měli zvolit, která data chtějí zveřejnit, pokud jejich zveřejnění není nařízeno zákonem.

Ministerstvo vnitra již dříve k protestům oznámilo, že musí podle zákonů o elektronických úkonech a o svobodném přístupu k informacím zveřejnit jméno podnikatele a adresu místa podnikání, byť se mnohdy shoduje s adresou bydliště. Připomenulo rovněž, že tyto údaje jsou k dispozici v obchodním a živnostenském rejstříku. Na rozdíl od ostatních veřejných rejstříků není v seznamu vnitra zveřejňováno datum narození ani adresa trvalého pobytu, pouze sídlo podnikání, řekla Lidovým novinám mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

„Některé informace jsou povinně zveřejňovány ze zákona,“ potvrdila Dostálová v debatě s Bartošem. Podle ní by ale ministerstvo vnitra mělo zvážit, zda je nezbytné zveřejňovat soukromé adresy podnikajících fyzických osob. „U živnostníků a podnikatelů s tím problém nemám,“ řekla. Obává se, že než bude novela projednána parlamentem, mnoho fyzických osob si datové schránky zruší.

Stát zavedl povinné datové schránky pro firmy a podnikatele kvůli digitalizaci a zefektivnění státní správy. Podle ministerstva vnitra má nyní datovou schránku na 2,22 milionu podnikajících fyzických osob, uvedly Lidové noviny. Od letošního roku jsou datové schránky povinné i pro živnostníky, spolky a další právnické osoby. Byl to podle poradenské společnost Dun & Bradstreet hlavní důvod, proč živnost ukončilo v lednu a únoru přes 95 000 podnikatelů, vice než za celý loňský rok.

Dobrovolně má datovou schránku zhruba 694 000 soukromých osob kvůli snazší komunikaci s úřady. Na rozdíl od podnikatelů mohou požádat o nezveřejnění údajů v seznamu držitelů datových schránek, čehož zatím využilo na 36 000 občanů. 

Zdroje: