Chcete změnit zemi? Postavte tam dálnici

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Místo petrolejových lamp solární panely, na střechách středověkých domků satelity a místo ručně šitých bot z hovězí kůže tenisky. Starobylé buddhistické království Mustang ležící v Nepálu se prakticky ze dne na den změnilo k nepoznání. Ještě nedávno tam přitom ani nesměli turisté. Za všechno může dálnice, po níž do prastarého regionu dorazily moderní vymoženosti. 

Sádhu, hinduistický poutník, míří do chrámu Muktinath, který leží v Mustangu

Sádhu, hinduistický poutník, míří do chrámu Muktinath, který leží v Mustangu,zdroj: Profimedia.cz

Tradice tohoto starobylého království sousedícího s Tibetem, až do roku 1992 přístavu klidu, pomalu mizí a mladá generace hodlá tyto změny urychlit. Takový je i Tsewang Norbu Gurung, který žije v opevněné metropoli Lo Manthang.

"Vzpomínám si, jak se tady před deseti lety chytala nepálská televize. Museli jsme platit 20 rupií (asi pět Kč) za to, že jsme se na ni mohli u někoho dívat," říká Gurung.

Dnes mají téměř všechny domácnosti vlastní televizi dovezenou z Číny nebo Indie a mladí lidé jako je Gurung tráví večery sledováním bollywoodských filmů, tibetských dramat nebo fotbalu.

Gurung sedí v čajovně s přáteli, oči upřené na obrazovku, a vypráví, jak v Lo Manthangu dálnice změnila život. "Dříve se všechno, rýže, olej a další produkty, vozilo na hřbetě mul a cesta trvala několik dní. Dnes to kamion přiveze během jednoho dne," citovala jej agentura AFP.

Gurung, který má obchod se suvenýry, pracoval jako dělník na dálnici dokončené v roce 2014. Ta spojuje Mustang s Indií a Čínou a připomíná časy, kdy tímto regionem procházel himálajský obchod se solí, vlnou a kořením. Po celé generace kupci putovali v karavanách přes tuto vysokohorskou poušť.

V 18. století anektoval Nepál království Lo, jak se tehdy nazývalo, a přejmenoval je na Mustang. Zdejší král si mohl ponechat svůj titul za té podmínky, že uznával okupanta.

Do království dlouho nepřišel žádný zahraniční návštěvník. Bylo přístupné pouze koňmo nebo pěšky a obyvatelé byli izolováni od veškerého vnějšího vlivu. Ta izolace byla taková, že královská rodina poprvé letěla letadlem až v roce 1995, a to do Spojených států a do Německa.

Princ Jigme Singi Palbar Bista vyrostl v paláci o pěti podlažích se 108 místnostmi, avšak bez veškerého luxusu. Protože tam nebyla elektřina a dřevo, topilo se v paláci trusem jaků. "Nejsme jako jiné královské rodiny," poznamenává dnes šedesátiletý princ.

Když byla v roce 2008 v Nepálu nastolena republika, Bista už neměl naději, že zdědí trůn. Jeho otec zůstal posledním králem dynastie staré 600 let. Bista dnes vede cestovní kancelář a čas věnuje i rekonstrukci paláce poškozeného zemětřesením z loňského dubna.

Nepál se snaží zachovat Mustang a jeho kulturu a omezuje počet turistů, například tím, že se za návštěvu regionu musí zaplatit 500 dolarů (12 300 Kč).

Mnozí se obávají, že dálnice ohrozí jejich identitu. Mladí přestávají nosit tradiční oděv a kupují si džíny vyrobené v Číně. "Důležité je zachovat naši kulturu. Pokud se tak nestane, nebude na Mustangu už nic zvláštního," říká Khenpo Kunga Tenzin, který stojí v čele jednoho kláštera. "Měli jsme svou identitu, vlastní styl oblékání, ale všechno to pozvolna mizí," dodává.

Gurung ale věří, že budoucnost není tak chmurná. "Když vidím, že moje generace už nezná tradiční zpěvy a tance, trochu se stydím. Jsem však optimista. Věci se zlepšují, život je snadnější," říká.

Tagy: zahraničí Nepál zvyky a tradice zajímavosti a kuriozity království Mustang

Zdroje: ČTK,AFP