Česko může kvůli sporu o naftu uloženou v Německu přijít o 1,5 miliardy

- Aktuality autor: roj

Kvůli sporu o naftu, kterou má uskladněnou v německých zásobnících společnosti Viktoriagruppe, by Česlo mohlo přijít až o 1,5 miliardy korun. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda Státní správy hmotných rezerv Pavel Švagr.

Česko mělo část státních rezerv nafty uloženu u německé firmy Viktoriagruppe, která je nyní v insolvenci (ilustrační snímek)

Česko mělo část státních rezerv nafty uloženu u německé firmy Viktoriagruppe, která je nyní v insolvenci (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

S firmou bylo zahájeno insolvenční jednání a předběžný insolvenční správce neuznal, že nafta v hodnotě jedné miliardy skutečně patří českému státu. Ta tvoří dvoudenní část povinné devadesátidenní státní rezervy nafty.

Kromě samotné nafty je ke škodě podle Švagra potřeba připočítat také pohledávky, které bude stát uplatňovat za nezaplacené faktury. "Ty jsou v tuto chvíli někde v řádu 200 milionů korun," vyčíslil Švagr.

Další pohledávky budou na firmě podle něj uplatňovat také celní a správní úřady. Tam by se částka mohla vyšplhat až na 550 milionu korun.  

Tagy: nafta Německo Česko insolvence

Zdroje: ČTK