Česko i Slovensko odmítají 'spravedlivé dělení' uprchlíků mezi všechny státy EU

- Aktuality autor: roj

Česko i Slovensko se staví proti záměru Evropské unie zavést povinné kvóty pro uprchlíky. Jednotlivé státy prý vědí, jaké jsou jejich možnosti. Podle návrhu, který bude ve středu projednávat Evropská komise, by se měli žadatelé o azyl rozdělovat mezi státy rovnoměrně.

EU chce imigranty přestěhovat a rozmístit napříč všemi státy, aby se o ně nemusely starat jen "oblíbené" země

EU chce imigranty přestěhovat a rozmístit napříč všemi státy, aby se o ně nemusely starat jen "oblíbené" země,zdroj: Profimedia.cz

"Principiálně odmítám jakoukoliv politiku kvót," uvedl slovenský premiér Robert Fico. Jakýkoliv postoj osmadvacítky podle něj musí být založen na principu dobrovolnosti a rozhodnutí jednotlivých zemí. V Evropské unii očekává na toto téma ještě velmi těžký souboj. 

O dobrovolnosti hovoří i premiér Bohuslav Sobotka. Evropská rada podle něj diskutovala o pilotních projektech a jejich vyhodnocování před dalším rozhodnutím. Současné iniciativy považuje za nepřirozené urychlování celého procesu, což podle něj může debatě o migraci spíše škodit. Jednotlivé země prý nejlépe vědí, jaká opatření mohou v rámci solidarity uskutečnit. "To nemůžou žádné kvóty nahradit," poznamenal. 

Komise ve středu projedná materiál nazvaný Evropská agenda pro migraci. Podle jeho pracovní verze chce komise ještě do konce měsíce představit celoevropský mechanismus přesídlování určitého počtu osob, které splňují kritéria OSN na postavení uprchlíka. 

Distribuční kritéria pro jednotlivé členské země se týkají výkonu jejich ekonomiky, počtu obyvatel, míry nezaměstnanosti či dosavadních počtů žadatelů o azyl. Evropská unie iniciativou reaguje i na nedávné tragédie ve Středozemním moři, při nichž zemřely stovky migrantů. 

Česká republika loni přiznala azyl či obdobný stupeň ochrany 765 lidem, nejčastěji občanům Ukrajiny, Sýrie a Kuby. Na Slovensku získalo azyl 175 lidí. Nejvíce uprchlíkům poskytlo útočiště Německo, a to 47 600 lidem. Následovalo Švédsko, Francie a Itálie.

Tagy: Slovensko Česko uprchlíci domácí imigranti Evropská unie migrace imigrační reforma

Zdroje: ČTK