Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Češi jsou prý méně šťastní než zničení Haiťané a chudí Somálci

Češi jsou prý méně šťastní než zničení Haiťané a chudí Somálci
zdroj: Profimedia

Pouze sedm procent Čechů si myslí, že domácí ekonomika zvládá krizi. Desetkrát více lidí si myslí opak. Narůstající obavy směřují k budoucnosti a sílí přesvědčení, že Česko se vydává nesprávným směrem. Jak připomněla média, Češi svým škarohlídstvím trumfují už většinu sousedních zemí včetně chudších Slováků.

Nejčtenější seriózní deník MF DNES proto oficiálně vyhlásil pátrání po „lécích na blbou náladu“. Jedna dobrá zpráva už je přitom tady. Svět a Češi spolu s ním se možná blíží pochopení, jak vlastně to neuchopitelné „štěstí“ funguje," uvádí Respekt.

Skepse má na první pohled smysl. Evropa má problémy a trh včetně výše platů stojí od roku 2008 na místě. Zároveň Čechy začínají dusit vládní škrty a zvyšování daní. České dluhy jsou ale hluboko pod evropským průměrem. "O osmiprocentní nezaměstnanosti může polovina mladých Španělů jen snít a stejné je to i s vyhlídkou, že díky těsné vazbě na sousední úspěšné Německo ustojíme jakékoli větší výkyvy. Také proto nám ostatně i mezinárodní ratingové agentury přisuzují jedny z nejvyšších známek," píše týdeník.