Dnes je čtvrtek 21. ledna 2021., Svátek má Běla
Počasí dnes 0°C Polojasno

Bývalý šéf knihovny na Kaplickém netrvá. Hlavně ať se něco postaví

Bývalý šéf knihovny na Kaplickém netrvá. Hlavně ať se něco postaví
zdroj: Mediafax

Před komunálními volbami v Praze se znovu rozproudila diskuse o stavbě knihovny podle návrhu architekta Kaplického. Žasne nad ní bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, jenž byl před dvěma roky kvůli podpoře projektu z funkce odvolán.

Ředitel Národní knihovny v letech 2004 až 2008 Vlastimil Ježek bude navždy spojován s tím, že pod jeho vedením začala příprava pro výstavbu nové budovy, byl vybrán pozemek na Letenské pláni a v mezinárodní architektonické soutěži zvítězil návrh týmu britského architekta českého původu Jana Kaplického.

Budova měla být dostavěna v roce 2012 a měla poskytnout prostor pro deset milionů knih.

Stavět se však nezačala a Ježka tehdejší ministr kultury Václav Jehlička odvolal na základě závěrů Úřadu na ochranu hospodářské soutěže a ministerstva financí.

Podle nich Národní knihovna chybně uplatnila výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek, když soutěž vypsala podle pravidel Mezinárodní unie architektů a vítěz soutěže měl porušit její pravidla, když umístil sklad knih pod povrch země. Knihovna navíc pro stavbu na pražské Letné neměla zajištěny pozemky.

Celý článek na ParlamentniListy.cz

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,160
USD 21,390 21,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma