Orbán: Maďarsko se na rozpočtu dohodne s EU, ne s MMF

- Aktuality autor: red

Maďarsko se musí na rozpočtu pro příští rok dohodnout s Evropskou unií, nikoli s Mezinárodním měnovým fondem, s nímž nemá smysl diskutovat o dlouhodobějším vývoji.

Řekl to ve středu v Berlíně po setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou maďarský premiér Viktor Orbán. S MMF se podle něj není nutné už moc bavit, protože v říjnu Maďarsku vyprší s touto institucí smlouva o dvouletém úvěrovém programu. 

"Jak snížit náš deficit ze 3,8 procenta (hrubého domácího produktu) na úroveň pod třemi procenty, jak očekává Evropská unie, se musíme dohodnout nikoli s MMF, ale s EU. Musíme o tom vyjednávat s EU a to také uděláme," řekl Orbán na společné tiskové konferenci s Merkelovou. 

Zástupci MMF a EU o víkendu předčasně ukončili prověrku plnění podmínek maďarského úvěrového programu, jejíž dokončení je pro Budapešť podmínkou uvolnění zbylých peněz z balíku v celkové sumě 25 miliard dolarů (493 miliard Kč).

Ukázalo se, že věřitelé mají na způsob snižování rozpočtového deficitu jiný názor než nová vláda strany Fidesz a nelíbí se jim zejména návrh nové bankovní daně. Neshoda s MMF a EU v pondělí otřásla maďarskými finančními trhy, v dalších dnech se však situace uklidnila. 

Orbán zdůraznil, že vláda rozhodně zajistí snížení letošního rozpočtového deficitu na dohodnutých 3,8 procenta HDP. "Ujistili jsme každého - investory i specialisty MMF - že Maďarsko nebude mít do konce tohoto roku deficit vyšší než 3,8 procenta. A tím naše smlouva s MMF končí. Od té chvíle už nemusíme jednat s MMF, ale s Evropskou unií," řekl Orbán. Orbán se předtím vyjádřil, že to, jak Maďarsko dosáhne letošního cíle, je výlučně jeho zodpovědností. 

Podle dosavadní dohody má Maďarsko snížit deficit v příštím roce na 2,8 procenta HDP. Někteří maďarští činitelé tento cíl zpochybnili a místopředseda Fideszu Lajos Kósa řekl, že MMF by měl být v této věci realistický. 

Merkelová poznamenala, že Maďarsko musí respektovat rozpočtová pravidla EU o maximálně tříprocentním deficitu, i když není členem eurozóny. "Myslím si, že Maďarsko v posledních několika letech podniklo velmi energické kroky ke splnění požadavků na snížení deficitu," řekla. 

Rozpočtový deficit Maďarska bude letos nižší než schodek Německa a velké většiny ostatních zemí EU. Samo Německo plánuje snížit deficit pod tři procenta až v roce 2012.

Zdroje: ČTK