Bývalého agenta otrávili sovětským jedem. Jak se dostal do Británie?

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Otrávení agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury má s největší pravděpodobností na svědomí Rusko. Prohlásila to britská premiérka Theresa Mayová. Podle níž už předvolán ruský velvyslanec v Londýně, který má vysvětlit, jak se dostala nervová látka vyvinutá v Rusku do Británie.

Sergej Skripal s dcerou krátce předtím, než byli otráveni nervovým plynem

Sergej Skripal s dcerou krátce předtím, než byli otráveni nervovým plynem,zdroj: Profimedia.cz

Pokud Moskva případ do středy věrohodně nevysvětlí, bude to Británie považovat za "nezákonné užití síly" na svém území. Mayová poslance britského parlamentu o vývoji v případu kolem otrávení agenta Skripala a jeho dcery informovala po zasedání Národní bezpečnostní rady. Zdůraznila mimo jiné, že Británie je připravena proti Rusku přijmout potřebná opatření. "Nemůžeme se vrátit k běžné agendě ve vztazích s Ruskem," zdůraznila.

"Sdílím netrpělivost této sněmovny a celé země, abychom pohnali zodpovědné před spravedlnost," uvedla na úvod svého prohlášení Mayová. Zároveň ale zdůraznila, že je nezbytné dodržet správný postup a nechat se vést důkazy.

Skripal a jeho dcera byli podle britské premiérky otráveni nervovou látkou novičok vyvinutou v Sovětském svazu na konci éry studené války. Proto se vláda domnívá, že je "vysoce pravděpodobné", že Rusko je za čin zodpovědné. Zodpovědné je přitom podle ní buď přímo za otrávení Skripala a jeho dcery a nebo za to, že dovolilo, aby se nervová látka dostala do rukou jiných.

Pokud Moskva nepodá do středy věrohodné vysvětlení, bude Londýn čin považovat za "nezákonné užití síly ruským státem proti Spojenému království". "Nebudeme tolerovat takový bezostyšný pokus o vraždu nevinných civilistů na naší půdě," řekla premiérka. Předseda zahraničního výboru britského parlamentu Tom Tugendhat uvedl, že útok nervovou látkou na Skripala a jeho dceru se jeví jako "státem sponzorovaný pokus o vraždu".

Ruské ministerstvo zahraničí označilo obvinění vůči Moskvě kvůli otravě Skripala za pohádku a politickou kampaň založenou na provokacích. Vystoupení Mayové v britském parlamentu k případu pak za "cirkusové představení".

Šestašedesátiletého Skripala a jeho třiatřicetiletou dceru Juliji našli kolemjdoucí v bezvědomí v neděli 4. března v centru jihoanglického města Salisbury. Od té doby jsou oba ve vážném stavu v nemocnici. Případem se zabývá přes 200 policistů z protiteroristické jednotky a v Salisbury operují také jednotky chemických specialistů. Dvojice otrávených je v kritickém, ale stabilizovaném stavu. Celkem muselo být ošetřeno 21 lidí včetně jednoho policisty. Podle Mayové je policista při vědomí.

"Nováčka" vyvinuli koncem 70. let v SSSR

Nervový jed vojenského původu je známý pod ruskou přezdívkou novičok (nováček) a patří do skupiny nervově paralytických látek vyvíjených v někdejším Sovětském svazu od 70. let minulého století.

Informace o těchto látkách se na veřejnost dostaly počátkem 90. let díky dvěma ruským vědcům, Lvu Fjodorovovi a Vilu Mirzajanovi, kteří je popsali v tisku. Vznikly mimo jiné s cílem vyhnout se omezením vyplývajícím z Úmluvy o chemických zbraních. Jedná se o takzvanou binární zbraň, kdy z neškodných substancí vzniká jed až těsně před použitím.

Novičok, na rozdíl od známějších nervových otravných látek jako jsou sarin nebo VX, má podle dostupných údajů formu velmi jemného prášku. Existovat nicméně může i kapalná nebo plynná forma. Novičok funguje podobně jako jiné nervově paralytické látky: vyřazuje z činnosti nervovou soustavu a u oběti tak nastává zástava dýchání a srdeční činnosti. V srovnání s plynem VX (použitým loni v únoru při otrávení Kim Čong-nama, bratra severokorejského prezidenta) je přibližně osmkrát účinnější.

Konkrétních údajů o novičoku a příbuzných látkách je přitom veřejně známo jen málo. Uvádí se například, že mohou snadno překonat standardní protichemickou ochranu, dokážou pronikat pryžovým těsněním a překážkou pro ně nejspíše nejsou ani jinak účinné filtry s aktivním uhlím.

Podle Mirzajanovových údajů se novičok vyvíjel na území Uzbekistánu. Tato činnost byla přitom maskována jako zkoumání nových pesticidů. Vývoj přitom - již v Rusku - pokračoval ještě nejméně na počátku 90. let.

Vývoj případu kolem otravy bývalého agenta Sergeje Skripala

4. března - V Salisbury byl postižen neznámou látkou Skripal, který v zemi získal útočiště, a jeho dcera Julija. Šestašedesátiletého muže a jeho třiatřicetiletou dceru našli kolemjdoucí v bezvědomí v centru města a oba byli v kritickém stavu hospitalizováni na jednotce intenzivní péče.

6. března - Britský ministr zahraničí Boris Johnson odmítl obvinit z odpovědnosti za tuto událost Rusko s tím, že případ se vyšetřuje. Média informovala, že Skripal dlouhá léta působil jako agent ruské vojenské rozvědky (GRU) a v 90. letech se nechal naverbovat pro spolupráci s britskou tajnou službou MI6. Ruská Federální bezpečnostní služba FSB jej v roce 2004 zatkla kvůli podezření, že britské zpravodajské službě vyzradil desítky ruských agentů. V roce 2006 byl v tajném procesu odsouzen na 13 let do vězení za špionáž. V roce 2010 jej Moskva spolu s dalšími třemi osobami vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA. Od té doby žije v Británii.

7. března - Britská policie oznámila, že Skripal a Julija byli postiženi nervově paralytickou látkou, ale neupřesnila, o jaký typ materiálu šlo. V kritickém stavu byl kromě Skripalových také policista, který se jako první z bezprostřední blízkosti věnoval kolabujícím obětem. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová uvedla, že spekulace o tom, že Rusko stojí za otravou bývalého ruského agenta v Británii, byly vytvořeny za účelem zhoršit vzájemné vztahy Moskvy a Londýna.

10. března - Britský deník The Times napsal, že Skripal byl dlouhá léta ceněným spolupracovníkem britské tajné služby MI6. Britská rozvědka za jeho informace platila vysoké částky, protože je považovala za vysoce užitečné a důvěryhodné - díky němu získala například v podstatě celý telefonní seznam zaměstnanců ruské vojenské rozvědky (GRU).

11. března - Intenzivní vyšetřování, kterého se účastní přes 200 policistů z protiteroristické jednotky, a zároveň jednotky chemických specialistů, odhalilo stopy jedu v restauraci Zizzi a v hospodě The Mill v centru Salisbury. 

Tagy: Rusko Velká Británie zahraničí tajní agenti špionáž a rozvědka špionážní aféra

Zdroje: ČTK