Dnes je středa 18. května 2022., Svátek má Nataša
Počasí dnes 21°C Skoro jasno

Bohatší ať platí víc, přidává se k socialistům i ODS

Bohatší ať platí víc, přidává se k socialistům i ODS
zdroj: tisková zpráva

Původně za takzvanou daň pro bohaté lobbovali zejména socialisté, kteří chtějí více zdanit movitější občany. Nyní se k nim ale přidává i ODS.

Kvůli špatnému stavu státních financí uvažují nyní i občanští demokraté o tom, že po volbách zavedou daně z nemovitostí. Novinka by zřejmě spočívala v tom, že by lidé, kteří vlastní dražší domy, platili vyšší daně. Cílem by bylo vybrat větší daně od bohatších občanů, ale zároveň udržet takzvanou rovnou daň.

"Určitě se po volbách podíváme na některé majetkové daně. Hlavně na daň z nemovitostí. Chtěli bychom díky ní do rozpočtu získat několik miliard navíc," potvrdil Hospodářským novinám ekonomický expert ODS Martin Kocourek.

Bohatší by se měli podílet na národní oběti, říká Topolánek

Podle Mirka Topolánka je zvýšení majetkové daně nezbytné pro to, aby se vybalancovalo plánované zvyšování daně z přidané hodnoty. ODS chce totiž obě sazby DPH přibližovat a postupně i sjednotit. To by mohlo přinést zdražení některých léků a potravin, což by způsobilo potíže chudším vrstvám obyvatel.

"Bohatší by se měli podílet na národní oběti, když už zvýšení spotřebních daní a DPH dopadne především na chudší, " vysvětluje Mirek Topolánek.

Ve světě existuje několik modelů, jak způsobit, aby daň z nemovitostí dopadla hlavně na movitější občany. "Buď zdaníte majetek vyšší sazbou až od nějaké výše, nebo třeba víc zdaníte až druhou a třetí nemovitost, " nastínil jednu z možností, jak uvést opatření do praxe člen ekonomické poradní skupiny ODS Miroslav Zámečník.

www.parlamentnilisty.cz