Biden: Výstavba izraelských osad podrývá mírový proces

- Aktuality autor: red

Plán Izraele na další výstavbu ve východním Jeruzalémě ohrožuje ještě nezahájené nepřímé izraelsko-palestinské mírové rozhovory a prý podrývá mírový proces.

V tomto duchu se v Ramalláhu vyjádřil předseda vlády na západním břehu Jordánu Salám Fajad. Americký viceprezident Joe Biden pak na tiskové konferenci s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem řekl, že tento plán podrývá mírový proces. 

Izrael v době Bidenovy návštěvy oznámil plán výstavby stovky bytů v osadě na západním břehu Jordánu a 1600 bytů ve východním Jeruzalémě. Palestince tento záměr silně pobouřil a jejich vedení vyzvalo k zakročení Ligu arabských států (LAS).

Ta svolala na večer do Káhiry mimořádnou schůzi, na níž má být zformulována jednotná reakce na krok Izraele. "Je to urážka, jakou nemůže přijmout žádný Arab. Izrael pohrdá celým světem, Palestinci i prostředníky," řekl generální tajemník LAS Amr Músá. Abbás chce, aby Izrael plán na výstavbu zrušil. 

Projekt výstavby nových bytů pro Židy ve východním Jeruzalémě dnes odsoudila Evropská unie a vyzvala Izrael k jeho zrušení. Ve svém prohlášení uvedla, že izraelské úřady musejí respektovat veškeré závazky plynoucí z mírového procesu a zdržet se jakýchkoliv rozhodnutí nebo jednostranných akcí, jež mohou narušit jednání o definitivním statusu. 

Evropská sedmadvacítka "znovu zdůrazňuje, že (židovské) osady (na palestinských územích) jsou z hlediska mezinárodního práva nelegální", citovala z prohlášení agentura AFP. "Podkopávají současné snahy o obnovu mírových jednání, jsou překážkou míru a hrozí znemožnit trvalé řešení v podobě dvou států." 

Spojeným státům se teprve nedávno podařilo přimět Izrael a Palestince, aby za prostřednictví Washingtonu obnovili mírová jednání. Palestinské vedení odmítá přímý kontakt, protože Izrael nezastavil budování židovských osad. Dočasně je zastavena jenom nová výstavba, a to jenom na západním břehu Jordánu, ne ve východním Jeruzalémě. 

Izraelské ministerstvo vnitra plán na výstavbu 1600 nových bytů zveřejnilo v úterý, kdy Biden jednal v Jeruzalémě. Někteří z izraelských ministrů se omluvili. Nikoli ale za obsah, nýbrž za špatné načasování zprávy. Poradci premiéra Benjamina Netanjahua, s nímž Biden v úterý hovořil, řekli, že pro premiéra bylo oznámení ranou pod pás. 

Ministerstvo vnitra vede ultranacionalistická strana Šas, která je členem Netanjahuovy pravicové koalice. Vůdce Šasu a ministr vnitra Eli Išaj se dnes omluvil. Vysvětlil to tím, že zvláštní výbor jeho úřadu vydává povolení pro plánované stavby rutinně každý týden a neinformuje předem ani ministra. Řekl, že před několika dny bylo povoleno přes 100 bytů v osadě Bejtar Elit, což je mnohem problematičtější rozhodnutí než to ve východním Jeruzalémě.

V Bejtar Elitu jde totiž o nové byty, což spadá do desetiměsíčního moratoria. Ministerstvo povolení odůvodnilo tím, že bez stavby těchto bytů budou logisticky ohroženy už započaté stavby. 

Palestinci chtějí na západním břehu Jordánu, v pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě vlastní stát bez přítomnosti osadníků. Na západním břehu a ve východním Jeruzalémě jich žije půl milionu. Izrael považuje celý Jeruzalém za své hlavní město a nehodlá se o něj dělit. O osadách na západním břehu chce vyjednávat, ale všechny zrušit nechce.

Tagy: Belgie Brusel Jeruzalém Izrael

Zdroje: ČTK