Dnes je pátek 9. května 2025., Svátek má Ctibor
Počasí dnes 11°C Polojasno

Ázerbájdžán vydal zatykač na Štětinu a další dva europoslance

23. 2. 2017 – 10:28 | Zpravodajství | luk

Ázerbájdžán vydal zatykač na Štětinu a další dva europoslance
Štětina je známý svým humanismem. Na snímku je s fotografií Gruzínce čečenského původu, kterému se v Česku nakonec podařilo získat azyl | zdroj: Profimedia

Ázerbájdžán vydal mezinárodní zatykač na Jaromíra Štětinu a další dva europoslance. Zúčastnili se jako pozorovatelé referenda v Náhorním Karabachu odtrženém od Ázerbájdžánu a úřady je viní z nezákonného vstupu na okupované území.

"Ázerbájdžán požádal Interpol o mé zatčení," sdělil na Facebooku Štětina (za TOP 09, EPP), který je v Evropském parlamentu místopředsedou podvýboru pro obranu a bezpečnost.

Kromě něj ázerbájdžánské úřady stíhají také poslankyni Eleni Theocharosovou z Kypru a poslance Franka Engela z Lucemburska.

Trojice se v pondělí podle ázerbájdžánské prokuratury zúčastnila referenda o ústavních změnách v Náhorním Karabachu, arménské enklávě, která se před lety v krvavé válce odtrhla od Ázerbájdžánu. Proti referendu Ázerbájdžán protestoval. Už čtvrt století marně usiluje o návrat Náhorního Karabachu pod svou správu a sousední Arménii obviňuje z okupace ázerbájdžánského území.

"Proti evropským poslancům bylo zahájeno trestní stíhání podle odpovídajících paragrafů ázerbájdžánského trestního zákoníku za opakovaný nezákonný vstup na okupované území Ázerbájdžánu," citoval server kavkasia.net generální prokuraturu.

V Náhorním Karabachu se hlasovalo o změnách v ústavě

Voliči v Náhorním Karabachu bezmála 90 procenty hlasů schválili v pondělním referendu změny v ústavě této arménské enklávy. Nová ústava zakotvuje přechod k prezidentské formě vlády, ruší funkci premiéra a zavádí post státního ministra koordinujícího činnost ostatních ministrů. Mění také název státu na Arcach, což je pojmenování používané za dob starověké Arménie. Podle ústavy jsou ale oba názvy - Arcach a Náhorní Karabach - shodné.

Plebiscit sledovalo 104 zahraničních pozorovatelů, včetně skupiny poslanců Evropského parlamentu a zástupců Bulharska, Rakouska či Německa. Ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí předem pohrozilo, že pozorovatele zařadí na černou listinu nežádoucích osob.

Předchozí článek

Zhrzená unie chystá pomstu Britům. Budou se na ní podílet Češi?

Následující článek

Vybraní zaměstnanci Hradu mají speciální platební kartu. Denní limit: 160 tisíc korun. Kdo ji má a proč?