Ázerbájdžán vydal zatykač na Štětinu a další dva europoslance

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Ázerbájdžán vydal mezinárodní zatykač na Jaromíra Štětinu a další dva europoslance. Zúčastnili se jako pozorovatelé referenda v Náhorním Karabachu odtrženém od Ázerbájdžánu a úřady je viní z nezákonného vstupu na okupované území.

Štětina je známý svým humanismem. Na snímku je s fotografií Gruzínce čečenského původu, kterému se v Česku nakonec podařilo získat azyl

Štětina je známý svým humanismem. Na snímku je s fotografií Gruzínce čečenského původu, kterému se v Česku nakonec podařilo získat azyl,zdroj: Profimedia.cz

"Ázerbájdžán požádal Interpol o mé zatčení," sdělil na Facebooku Štětina (za TOP 09, EPP), který je v Evropském parlamentu místopředsedou podvýboru pro obranu a bezpečnost.

Kromě něj ázerbájdžánské úřady stíhají také poslankyni Eleni Theocharosovou z Kypru a poslance Franka Engela z Lucemburska.

Trojice se v pondělí podle ázerbájdžánské prokuratury zúčastnila referenda o ústavních změnách v Náhorním Karabachu, arménské enklávě, která se před lety v krvavé válce odtrhla od Ázerbájdžánu. Proti referendu Ázerbájdžán protestoval. Už čtvrt století marně usiluje o návrat Náhorního Karabachu pod svou správu a sousední Arménii obviňuje z okupace ázerbájdžánského území.

"Proti evropským poslancům bylo zahájeno trestní stíhání podle odpovídajících paragrafů ázerbájdžánského trestního zákoníku za opakovaný nezákonný vstup na okupované území Ázerbájdžánu," citoval server kavkasia.net generální prokuraturu.

V Náhorním Karabachu se hlasovalo o změnách v ústavě

Voliči v Náhorním Karabachu bezmála 90 procenty hlasů schválili v pondělním referendu změny v ústavě této arménské enklávy. Nová ústava zakotvuje přechod k prezidentské formě vlády, ruší funkci premiéra a zavádí post státního ministra koordinujícího činnost ostatních ministrů. Mění také název státu na Arcach, což je pojmenování používané za dob starověké Arménie. Podle ústavy jsou ale oba názvy - Arcach a Náhorní Karabach - shodné.

Plebiscit sledovalo 104 zahraničních pozorovatelů, včetně skupiny poslanců Evropského parlamentu a zástupců Bulharska, Rakouska či Německa. Ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí předem pohrozilo, že pozorovatele zařadí na černou listinu nežádoucích osob.

Tagy: zahraničí referendum europarlament Ázerbájdžán mezinárodní zatykač

Zdroje: ČTK