Až 65 procent lidí uvítá ve Sněmovně nové politické strany

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Dosud neparlamentní strany a hnutí by si nově přálo ve Sněmovně 65 procent lidí. Opačný názor má čtvrtina občanů a zhruba deset procent neví. Vyplynulo to ze studie společnosti Herzmann ve spolupráci s agenturou ppm factum. Podle jejich zjištění má mezi novými stranami největší šanci dostat se do dolní parlamentní komory hnutí ANO. ČTK má výsledky studie k dispozici. 

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna,zdroj: isifa/Lidové noviny/VIKTOR CHLAD

Pro obměnu stranického složení Sněmovny jsou zejména mladí do 29 let a lidé žijící v domácnostech s příjmem nad 30.000 Kč. Podporují ji ale i ti, kteří se spíše nechystají k volbám. "Vyplývá z toho, že vyšší volební účast by patrně některým dosud mimoparlamentním stranám pomohla k překonání pětiprocentní hranice, zatímco při nižší volební účasti by ve Sněmovně mohly zůstat spíše stávající strany," uvedli autoři studie. 

Pro svou studii vybrali z mimoparlamentních stran Suverenitu, Českou pirátskou stranu, hnutí ANO, Úsvit přímé demokracie, Liberálně ekologickou stranu a hnutí Změna. Suverenita ale nakonec bude v říjnových volbách kandidovat v rámci bloku Hlavu vzhůru a Liberálně ekologická strana do sněmovních voleb nepůjde. 

Z testovaných subjektů má podle studie nejvyšší podporu ANO, které by mohlo oslovit 1,1 milionu lidí a téměř půl milionu voličů ho chce podle volebního modelu ppm factum volit. Suverenita by mohla oslovit zhruba půl milionu Čechů stejně jako Úsvit přímé demokracie.

Tagy: poslanecká sněmovna předčasné volby 2013

Zdroje: ČTK