Dnes je čtvrtek 26. ledna 2023., Svátek má Zora
Počasí dnes -3°C Občasný déšť se sněhem

Antrax se blíží k českým hranicím. Opět se objevil na Slovensku

Antrax se blíží k českým hranicím. Opět se objevil na Slovensku
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Slovenští veterináři zjistili výskyt antraxu (sněti slezinné) na východě země. Nákazu, která je nebezpečná i pro člověka, potvrdily laboratorní testy po úhynu několika kusů dobytku. Veterináři v zasaženém regionu vyhlásili karanténu. Na východě Slovenska se antrax u hospodářských zvířat objevil v několika posledních letech opakovaně. 

Antrax objevili veterináři v už uhynulých kusech zvířat, která patřila soukromému farmáři ze Svidníku. Podle místní veterinární správy se nebezpečné bakterie přenesly na mrtvý dobytek z trávy. Slováci kdysi zakopávali dobytek, který pošel na nákazu, přímo do země. Zbývající krávy musí farmář nechat naočkovat.

"Podle mého názoru došlo k vyplavení spor bakterií antraxu na trávní porost a k následnému nakažení už uhynulých krav. Spory Bacillus anthracis se po vyplavení za přístupu vzduchu stávají infekčními a v organismu zvířat ničí červené krvinky. Zvíře se tímto způsobem udusí," upřesnil šéf regionální veterinární a potravinové správy ve Svidníku Michal Zozuľák.

V případě antraxu hrozí přenesení nákazy i na člověka, čtveřice zaměstnanců farmy a dva veterináři proto dostali preventivně antibiotika.

Není to poprvé, co se v oblasti Svidníku objevila sněť slezinná. Před čtyřmi lety nákaza postihla hned dva různé chovy, které pak přišly celkem o deset kusů dobytka. V roce 2012 zase veterináři zjistili antrax poblíž Stropkova na severovýchodě země. 

Zdroje:
SME, Vlastní