Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Americká vláda: Dezinformace nás stály lidské životy, ohrožují veřejné zdraví

Americká vláda: Dezinformace nás stály lidské životy, ohrožují veřejné zdraví
Šéf amerického úřadu pro veřejné zdraví Vivek Murthy na briefingu Bílého domu mluvil o nebezpečí dezinformací pro veřejné zdraví | zdroj: Profimedia

Dezinformace v době pandemie covidu-19 představují bezprostřední hrozbu pro veřejné zdraví a bojovat proti nim musí celá společnost, míní americká vláda.

S takovým poselstvím dnes vystoupil šéf amerického úřadu pro veřejné zdraví Vivek Murthy. Americká vláda vyzvala především velké sociální sítě, aby zlepšily potírání nepravdivých a zavádějících informací o koronaviru či vakcínách.

„Jednoduše řečeno: dezinformace o zdraví nás stály lidské životy,“ prohlásil Murthy na brífinku v Bílém domě. Šéf federální zdravotnické služby předtím vydal svou první sadu formálních doporučení od březnového nástupu do funkce, která označuje dezinformace se zdravotnickou tematikou za „naléhavou hrozbu“ a volá po koordinované odezvě napříč společností.

Deník The New York Times hodnotil nové varování jako neobvyklé. Oficiální vyhlášky Murthyho předchůdců podle něj bývaly krátké a zpravidla radily v konkrétních zdravotnických otázkách, ať už se jednalo o prevenci sebevražd nebo kojení. „Tato nová výstraha obsažená ve 22stránkové zprávě včetně poznámek však přichází ve více politickém kontextu,“ píše list, přičemž zmiňuje například zpochybňování přínosu vakcín na konzervativní mediální scéně v čele s televizí Fox News.

Murthy vystoupil v době, kdy ve Spojených státech znovu začínají růst denní počty nákaz koronavirem a v některých oblastech se opět plní nemocnice. V zemi jsou už delší dobu široce dostupné bezpečné a efektivní vakcíny, mnohé státy ale stále nedosáhly 50 procentní proočkovanosti dospělé populace. Nejvyšší podíl očkovaných hlásí státy na severovýchodě USA, což jsou bašty Demokratické strany prezidenta Joea Bidena. Nejpomalejší je vakcinace ve státech jako Alabama, Mississippi a Wyoming, kde ve volbách dominují republikáni.

„Z průzkumů víme, že dvě třetiny lidí, kteří nejsou naočkovaní, buď věří rozšířeným mýtům o vakcínách na covid-19, nebo si myslí, že některé z těch mýtů by mohly být pravdivé,“ řekl dnes Murthy. Dodal, že je pro něj „bolestivé“ sledovat vývoj v USA s vědomím, že téměř všem nově hlášeným úmrtím na covid-19 bylo možné předejít. Ve středu podle Univerzity Johnse Hopkinse úřady napříč USA zaznamenaly 331 úmrtí souvisejících s koronavirem.

Velké sociální sítě Facebook, Twitter nebo YouTube zavedly v zájmu ochrany veřejného zdraví podrobná a průběžně aktualizovaná pravidla o dezinformacích spojených s pandemií, vymáhání těchto zásad je ovšem věc druhá. Mluvčí Bílého domu Jen Psaki například na dnešním brífinku konkrétně Facebooku vytkla, že příspěvky porušující jeho pravidla „často zůstávají viditelné celé dny“. „To je příliš dlouho,“ řekla.

Psaki také uvedla, že federální vláda je pravidelně v kontaktu se správci velkých platforem a že ve snaze omezit dosah dezinformací nahlašuje Facebooku obsah, který považuje za problematický. Kromě rychlejších intervencí údajně vláda po technologických společnostech požaduje zveřejňování zpráv o dopadech dezinformací na jejich službách a upřednostňování obsahu od důvěryhodnějších zdrojů, k čemuž Facebook dočasně přistoupil po loňských prezidentských volbách v USA.

„Facebook opakovaně ukázal, že má možnost propagovat kvalitní informace. Viděli jsme, jak to ve svém algoritmu účinně provedli na úkor méně kvalitních informací, a v tomto případě se to rozhodli nepoužít,“ řekla Jen Psaki.

Zdroje: