Zaorálek: Putinův projev dělá dojem, že Rusko má EU za nepřítele
18. 3. 2014 – 18:37 | Zpravodajství | Jakub Konečný

Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka vyvolává dnešní projev ruského prezidenta Vladimira Putina dojem, že Putin hodlá obnovit ruské impérium a že zřejmě pokládá Evropskou unii za nepřítele. Zaorálka znepokojuje tón, jaký Putin použil, a vadí mu i jeho výroky o EU jako o nepřátelském prostředí pro Rusko. Zaorálek to označil za "virtuální realitu".
"Členské státu EU, Česká republika, další země unie, nikdy nechápaly a nikdy nemluvily o Rusku jako o nepříteli," poznamenal Zaorálek. Způsob jak Putin o EU mluví a jak unii charakterizuje, ministrovi vadí. EU podle něj byla pro Rusko solidním partnerem. "Jinde ve světě bude Rusko mít daleko tvrdší partnery než byla Evropská unie," míní Zaorálek.
Český ministr navíc upozornil na to, že z projevu se zdá, že Rusko země bývalého Sovětského svazu nechápe jako skutečně nezávislé státy. Tyto země, z nichž například pobaltské země jsou členy EU a NATO, budou podle Zaorálka muset na takový vývoj reagovat.
Stejně jako předseda Evropské komise José Barroso a Herman Van Rompuy, kteří vydali společné prohlášení, dnes Zaorálek zmínil čtvrteční a páteční summit lídrů zemí EU jako místo, kde bude formulována evropská odpověď na ruskou anexi ukrajinského poloostrova. Evropští politici připomněli, že EU anexi neuznala a uznávat nebude.
Putin dnes slavnostně oznámil, že předloží návrh zákona o připojení Krymu k Rusku. Poslance vyzval, aby tento dokument ratifikovali. Hovořil na společném zasedání obou komor ruského parlamentu, jehož se v Kremlu zúčastnili i členové vlády a vedení stávajících ruských regionů. Rusko tak pokračuje v připojování ukrajinského území, kde v neděli Západem neuznávané referendum takový postup podpořilo. Hlasování se konalo za přítomnosti tisíců vojáků, kteří sice nemají žádná označení, jsou však vnímáni jako příslušníci ruských ozbrojených sil.
"Pokud začneme používat referenda na hlasování o hranicích států a zapojovat do toho národnostní menšiny, tak to je způsob jak spolehlivě rozmetat Rusko, Evropu a celou řadu jiných států světa," míní Zaorálek. Mír v Evropě podle něj vytváří smlouvy a mezinárodní právo.
EU v pondělí vyhlásila cílené sankce proti dvěma desítkám lidí, kteří jsou s děním na Krymu přímo spojeni. Ruská strana reagovala výhrůžkami a posměchem. Podle Zaorálka je možné, že čtvrteční a páteční summit nejenže seznam rozšíří, ale bude se bavit také o tom, jaká další opatření může EU vůči Rusku využít. V minulosti byly zmiňovány možnosti jako zbrojní embargo, přerušení obchodu v určitých oblastech či embargo na bankovní operace.
Podle českého ministra nejde jen o nynější opatření, ale o celý proces, který může znamenat politickou i hospodářskou izolaci Ruska.
Zaorálek připustil, že Putinův postup by mohly možná zastavit až nástroje "úplně jiného typu a kalibru". "A teď je otázka, jestli my chceme použít takové nástroje," podotkl.