Srp členem etické komise nebude. Podle Sobotky není spolehlivý, vadí mu jeho styky s StB

Premiér Bohuslav Sobotka odmítl podepsal jmenování zakladatele Jazzové sekce Karla Srpa členem Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Srp podle veřejně dostupných informací opakovaně donášel Státní bezpečnosti, a tak podle premiéra nesplňuje zákonné požadavky pro členství v komisi. Srpa navrhl jmenovat prezident Miloš Zeman, jeho mluvčí Sobotkovo rozhodnutí zkritizoval s tím, že premiér jde za hlasem mediálního mainstreamu.
Premiér podle Srpa vycházel z neexistujících podkladů, podle prezidentova mluvčího jde za hlasem mediálního mainstreamu. Na premiérovu stranu se postavili nejen Srpovi někdejší spolupracovníci, ale i sama komise. Podle jejího předsedy Jiřího Kauckého Srp nesplňuje podmínku spolehlivosti pro členství v komisi.
Srp kvůli tomu nedostal osvědčení protikomunistického odbojáře, o jehož udílení by jako člen komise spolurozhodoval.
Předseda vlády ke svému rozhodnutí uvedl, že "Srp udělal v době totality hodně dobrých věcí pro nezávislou kulturu. Bohužel ale udělal také špatné věci. Podle veřejně dostupných informací dlouhodobě a opakovaně donášel Státní bezpečnosti".
Tuto skutečnost sdělili také například písničkář Jaroslav Hutka, Miroslav Vodrážka z Centra pro dokumentaci totalitních režimů nebo bývalí aktivisté a členové výboru Jazzové sekce.
"Pan Sobotka vychází z podkladů, které neexistují. Protože z těch obvinění, o kterých mluví Ústav pro studium totalitních režimů, já jsem ani jedno za 20 let neviděl, ani jedno mi nebylo předloženo," řekl Srp.
Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na Twitteru uvedl, že Srp v minulosti prokázal odvahu, zatímco premiér ji neprojevuje a jde za hlasem mediálního mainstreamu.
Zemanovo rozhodnutí o jmenování Srpa není bez podpisu předsedy vlády platné, řekl ústavní právník Jan Kysela. Pětileté funkční období mělo Srpovi začít od dubna. Zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu vyžaduje po členech komise "spolehlivost".
Za spolehlivého se pak nemůže považovat člověk, který svým chováním od února 1948 do listopadu 1989 dal důvod k pochybám o řádném výkonu funkce člena komise.
Srp je zakladatelem Jazzové sekce, která se za komunistické éry podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací. Byl kvůli tomu i vězněn. Objevil se však také v neoficiálních seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti.
Městský soud v Praze 1 rozhodl, že byl ve spisech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně. Zeman v roce 2013 ocenil Srpa, který jej podpořil v prezidentské kampani, medailí Za zásluhy.