Šlouf si diktuje : Z čela kandidátky odejdu, když se vrátí do původní podoby
17. 9. 2013 – 13:03 | Zpravodajství | Lucie Hyblerová

Když vedení Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) vrátí pražské kandidátce původní podobu, kde byl Miroslav Šlouf jedničkou, lobbista z ní odstoupí. Pokud se tak nestane, mají pražští Zemanovci připraveny další kroky, které zatím nechtějí zveřejňovat. Na soud se ale obracet nechtějí. Šlouf to dnes řekl ČTK. Kandidátní listiny musí být odevzdány do dnešních 16:00.
"Pokud nám bude kandidátka v pozitivním smyslu vrácena, to znamená budou věci vráceny do původního stavu podle usnesení pražské konference, já se v ten okamžik vzdávám místa na kandidátce, odcházím z kandidátky, abych uvolnil další jednání. Abych nevadil panu prezidentovi, třeba," řekl Šlouf ČTK.
Na výzvě předsednictvu strany se podle něj shodla na pondělním neformálním setkání většina kandidátů zvolených minulý týden na krajské konferenci. Nyní budou čekat na reakci vedení zemanovců. Výzvu jim prý předali dnes v 10:00. ČTK vyjádření vedení strany zjišťuje.
Pražská organizace SPOZ ve středu překvapivě schválila do pozice lídra v Praze Šloufa, který je kontroverzní postavou české politiky. Proti se ale následně postavilo vedení strany a na čtvrtečním jednání předsednictva pražskou kandidátní listinu změnilo. Šloufa z čela vyškrtlo a místo něj dosadilo ministra dopravy v demisi Zdeňka Žáka.
Podle Šloufa tak byly porušeny tři body stanov. Předsednictvo podle něj musí kandidátky buď schválit, nebo odmítnout, ale nemůže měnit pořadí kandidátů. Všechny personální volby prý musí být tajné, což se údajně nestalo. Na jednání předsednictva k personálním otázkám také prý musí být členové strany, kterých se hlasování osobně dotýká, dodal.
Šlouf ČTK řekl, že nemá žádnou oficiální informaci, jak v současné době pražská kandidátní listina vypadá. Z médií se prý dozvěděl, že z ní byl vyškrtnut z druhé pozice také Vladimír Hönig. "Nikdo ale neviděl, jak je sestaven zbytek kandidátky," dodal.
Domnívá se, že SPOZ by měl místo něj do voleb z logiky věci vést Hönig. Nevadil by mu ani Žák.
Jaké konkrétní kroky pražští zemanovci zvolí, když nebude jejich požadavku vyhověno, nechtěl Šlouf říct. "Další politicko-společenská opatření té výzvy jsme se dohodli, že nebudeme nikde říkat," uvedl s tím, že se bavili i o možnosti soudní obrany. Tuto variantu ale odmítli. "Nejde znepokojovat voliče před volbami, že do toho bude vstupovat soud," poznamenal.