Proces kauzy Savoy začal v režimu utajení
2. 12. 2009 – 9:52 | Zpravodajství | red

Před Obvodním soudem pro Prahu 1 začal proces v takzvané kauze Savoy. Dění v jednací síni ale zůstalo skryto zrakům veřejnosti. Státní zastupitelství totiž soudu předalo obžalobu v režimu utajení - stupeň důvěrné.
Do jednací síně tak vešli pouze obvinění - bývalý pracovník rozvědky Petr Bakeš a bývalý policista Jiří Dvořák - a jejich obhájci. Ještě předtím museli odložit například mobilní telefony.
Dvořák s Bakešem se podle žalobců podíleli na úniku videonahrávky zachycující schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa před loňskou volbou prezidenta. Oba čelí obžalobě z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a neoprávněného nakládání s osobními údaji, hrozí jim až pětiletý trest vězení.
Soud potrestal oba již v červnu trestním příkazem. Bakešovi uložil peněžitý trest 100.000 korun a Dvořákovi 40.000 korun. Dvořák navíc dostal roční zákaz činnosti u všech policejních složek, Bakeš dostal dvouletý zákaz činnosti. Muži ale podali takzvaný odpor, a soud tak musel nařídit hlavní líčení.
Dvořák je podle dřívějšího vyjádření žalobců podezřelý z toho, že neoprávněně a pod smyšlenou záminkou získal od vedení hotelu Savoy DVD, na němž byla nahrávka schůzky Šloufa s Weiglem. Disk prý potom putoval k třetímu člověku, který nahrávku poskytla médiím.
Setkání Weigla se Šloufem nahrály bezpečnostní kamery hotelu, záznam schůzky unikl a čtyři dny před prezidentskou volbou jej zveřejnil server Aktuálně.cz. Zveřejnění nahrávky mělo například vliv na rozhodnutí Strany zelených, že se přikloní k veřejné volbě. Rovněž se tehdy začalo spekulovat o tom, že Weigl mohl se Šloufem jednat o možnosti získat hlasy pro kandidáta ODS Václava Klause od sociálních demokratů, jejichž lídři prosazovali Jana Švejnara.
Weigl podle serveru Aktuálně.cz při výslechu na státním zastupitelství uvedl, že druhou schůzku se Šloufem inicioval kvůli dojednání případné podpory pro Klause od bývalého předsedy ČSSD a někdejšího premiéra Miloše Zemana. Šlouf, který podporoval Klausovo znovuzvolení, již dříve řekl, že se s Weiglem sice setkal, prezidentská volba prý ale nebyla hlavním tématem jejich rozhovoru. Podle Aktuálně.cz při výslechu řekl, že schůzku vyvolal sám za účelem "obnovení kontaktu na společného známého".
Expolicista serveru Týden.cz dříve řekl, že jej Bakeš, s nímž prý dlouhodobě spolupracoval, požádal o kamerový záznam. Šlo údajně o běžnou operaci, kterých za poslední léta dělali desítky. Co na nahrávce bylo, prý nevěděl, dokud se neobjevila v médiích.
Podle spekulací médií Bakeš požádal Dvořáka, aby pro něj získal nahrávku na žádost bývalého ředitele rozvědky Karla Randáka. Policista prý nevěděl, pro jaké účely má nahrávka sloužit, a žádosti vyhověl, aniž o tom sepsal jakýkoli úřední dokument. Deník Právo ovšem koncem loňského roku uvedl, že policie nenašla důkazy, že by nahrávka prošla rukama Randáka.dováním. Koncem loňského května řady této jednotky opustil.
Pražský hotel Savoy dostal od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu ve výši 80.000 korun za nezákonné využívání kamerového systému, kontrolu v hotelu přitom odstartoval právě únik nahrávky schůzky Weigla se Šloufem. V souvislosti s kauzou dostala pokutu 20.000 korun novinářka Sabina Slonková, která odmítla prozradit zdroj, jenž jí nahrávku poskytl.