Polsko: V Krakově se koná mše za polský prezidentský pár
18. 4. 2010 – 15:59 | Zpravodajství | red

V Mariánském kostele na hlavním náměstí v centru Krakova se koná zádušní mše za polského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho choť Marii, kteří tragicky zahynuli minulý víkend v západním Rusku.
Ve městě i na jiných místech Polska se opět rozezněly sirény a lidé drželi dvě minuty ticha. Kvůli komplikacím v letecké dopravě nad Evropou do Krakova nemohla dorazit řada smutečních hostů ze zahraničí. Český prezident Václav Klaus některé z nich za to kritizoval.
Smuteční obřad slouží metropolita krakovský kardinál Stanislaw Dziwisz. Musel zastoupit papežského vyslance kardinála Angela Sodana, kterému se do Polska přiletět nepodařilo.
Prezidentský pár a s ním desítky osobností veřejného života zahynuly minulou sobotu při letecké katastrofě u západoruského Smolenska. Delegace se jela poklonit památce tisíců polských důstojníků, které v nedaleké Katyni před 70 lety zavraždila sovětská tajná policie NKVD.
"Katyň před 70 lety dva národy od sebe vzdálila, zatajování pravdy o nevinně prolité krvi neumožnilo, aby se bolestné rány zacelily," řekl Dziwisz. "Soucit a pomoc (po tragédii u Smolenska) od bratří Rusů oživuje naděje na sblížení a smíření našich dvou slovanských národů," obrátil se Dziwisz na ruského prezidenta Dmitrije Medveděva.
Na mši jsou jen příbuzní manželů Kaczyńských, nejvyšší polští představitelé a pozvaní zahraničních hosté. Kromě šéfa Kremlu se mše účastní mimo jiné ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Česko zastupuje hlava státu Václav Klaus s manželkou Livií, premiér Jan Fischer a pražský arcibiskup Dominik Duka.
Desítky delegací ze zahraničí ale do Krakova nedorazily, mrak sopečného prachu nad Evropou znemožnil cestu americkému prezidentovi Baracku Obamovi, německé kancléřce Angele Merkelové nebo prezidentovi Francie Nicolasovi Sarkozymu.
"Já bych rozuměl tomu, že nepřijede kanadský premiér nebo australský generální guvernér..., ale že nepřijedou někteří Evropané, že nepřijede nikdo z Bruselu, to se mi zdá neomluvitelné," řekl Českému rozhlasu Václav Klaus. Dokazuje to podle něho, že všechna vyjádření o evropské jednotě jsou jen fráze.
Svou účast na pohřbu polského prezidenta odvolal předseda Evropské komise José Barroso a prezident EU Herman Van Rompuy. Na mši je naopak předseda Evropského parlamentu, Polák Jerzy Buzek.
Po mši se procesí vydá na královský hrad Wawel, kde bude prezidentský pár pohřben v kryptě pod tamní katedrálou.
V centru Krakova smuteční obřad sledují desetitisíce lidí z celého Polska, na bezpečnost a pořádek dohlíží asi pět tisíc policistů. Ve městě platí zákaz prodeje alkoholických nápojů.
Polsko v těchto dnech prožívá smutek, jaký nezažilo od smrti papeže polského původu Jana Pavla II. před pěti lety.