Pietní Ground Zero konečně získává novou tvář. Rodila se velmi těžce
4. 9. 2011 – 18:03 | Zpravodajství | Danica Klein

Po teroristických útocích, při nichž islamisté z Al-Káidy narazili unesenými letadly do věží WTC, zemřelo téměř 3000 lidí. Ground Zero (ve vojenské terminologii epicentrum výbuchu jaderné nálože) se stalo pietním místem, zpočátku alespoň s provizorním památníkem.
Odklízení 1,8 milionu tun trosek ze zřícených "dvojčat" trvalo do května 2002. V následujícím roce byly představeny plány obnovy prostoru kolem bývalého WTC. Nyní, po deseti letech, Ground Zero konečně získává novou tvář.
Silné emoce
Místo v dolní části newyorského Manhattanu o velikosti několika fotbalových hřišť (6,5 hektaru) má velmi lukrativní polohu, hodnota pozemku je obrovská. Diskuse o budoucím využití byly proto značně emotivní. Finální podoba nové zástavby a památníku se ladila tak dlouho, až se začalo mluvit o národní ostudě.
Stavební práce na Ground Zero musely být několikrát pozastaveny kvůli technologickým příčinám, vyzvedávání ostatků obětí nebo i soudním sporům, které vyvolali příbuzní lidí, kteří v troskách WTC zahynuli. Několikrát se také navýšil rozpočet.
Konzervativní a nenápaditá
Rekonstrukci komplikovaly také spory a nejasnosti mezi majitelem pozemku, jímž je Přístavní správa států New York a New Jersey, a investorem Larrym Silversteinem, jenž má pozemky pronajaté. Obě strany ale nakonec dosáhly shody.
První architektonická soutěž o zastavení Ground Zero vyhlášená v roce 2002 skončila neúspěchem, uchazeči se prý drželi příliš zpátky a jejich díla byla konzervativní a nenápaditá.
V roce 2003 soutěž vyhrál americký architekt polského původu Daniel Liebeskind. Kvůli pozdějším zásahům se ale od projektu nakonec distancoval. Dominantou jeho vize byla takzvaná skleněná Věž svobody. Silversteinovi však některé části projektu přišly málo komerční a trval na tom, že jej upraví nový architekt - David Childs.
Vestibul stanice metra
První tři ocelové sloupy budoucí One World Trade Center byly na Ground Zero vztyčeny v prosinci 2006. Věž o 104 patrech s celkovou výškou 541 metrů (1776 stop, které odkazují k roku vyhlášení nezávislosti USA) by měla být hotova v roce 2013.
O dva nebo tři roky později by pak stavbaři měli odevzdat poslední ze čtyř nových budov, které na místě budou stát. Na jejich návrzích se podíleli věhlasní architekti jako Norman Foster či Richard Rogers. Součástí komplexu je i vestibul stanice metra.
Desáté výročí tragické události již ale uctí památník, který má podobu dvou velkých nádrží kopírujících základy "dvojčat". Po jejich zhruba devět metrů vysokých stěnách bude stékat voda do čtvercového otvoru na dně. Mezi nádržemi stojí muzeum, vše bude obklopovat 400 dubů. Autory památníku jsou architekti Michael Arad a Peter Walker, jejichž projekt byl vybrán mezi 5000 uchazeči.