Opozici se nepodařilo vyslovit vládě nedůvěru ani na čtvrtý pokus
19. 7. 2012 – 7:57 | Zpravodajství | red

Koaliční vláda Petra Nečase (ODS) dnes podle očekávání odolala ve sněmovně i čtvrtému pokusu opozice o vyslovení nedůvěry. Opozice vyvolala mimořádnou schůzi kvůli možnému ovlivňování vyšetřování kauzy nákupu vojenských letadel CASA; kritizovala ale také rozpočtovou politiku kabinetu.
Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 89 poslanců, nutných by bylo nejméně 101 hlasů. Vládu podpořilo také 89 poslanců. Nezdržel se nikdo. Zbylých 22 poslanců nebylo přítomno. Byla to nejmenší účast ze všech 11 hlasování o nedůvěře vládě ve sněmovně od roku 2003.
Proti nedůvěře se vyslovili přítomní poslanci vládních stran ODS, TOP 09 a Starostů a LIDEM, nezařazený Michal Doktor a také člen opozičních Věcí veřejných Milan Šťovíček, jenž vládu podpořil i v jarním hlasování. Pro nedůvěru byli přítomní poslanci opozičních ČSSD, KSČM a VV kromě Šťovíčka, a také například nezařazená Kristýna Kočí.
Premiér vnímal vše jako divadlo, nevěřil záměrům opozice
Hlasování předcházela debata, která trvala zhruba šest a půl hodiny. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) bylo jednání o vyslovení nedůvěry vládě spíše politickým divadlem než vážně míněným krokem. "Když si někdo přečte ústavu, ví, co je předpokladem hlasování o nedůvěře, a nemá tady nejen dojednanou nějakou pravděpodobnost získání nadpoloviční většiny poslanců, ale nemá dokonce ani vlastní poslance, tak je evidentní, že to od počátku nebyl vážně míněný politický krok," řekl Nečas po hlasování. Vláda musí pokračovat ve svém reformním úsilí, míní. Koaličním poslancům Nečas poděkoval za podporu kabinetu.
Z vládního tábora chybělo sedm poslanců ODS, čtyři poslanci TOP 09 a Starostů a dva LIDEM, z opozičního tři sociální demokraté, dva členové Věcí veřejných a národní socialista Jiří Šlégr. Jednání se neúčastnili také nezařazení Pavel Bém, Jaroslav Škárka a David Rath, jenž je ve vazbě. Nečas doufá, že se vláda v budoucnu bude opírat o tři poslanecké kluby. To by předpokládalo, že vicepremiérka Karolína Peake získá další poslance pro své politické uskupení.
Lídr opozice žehlil slovy neúspěch hlasování
Podle předsedy opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky bylo dnešní hlasování o nedůvěře vládě nezbytné. Ačkoli se jeho straně nepodařilo získat pro svůj návrh dostatek hlasů, sněmovní debata přispěla k vyjasnění toho, že pokusy členů koalice zasahovat do práce policie a justice jsou nepřijatelné, uvedl. "Jsme přesvědčeni o tom, že jak chování ministra financí Miroslava Kalouska, tak předsedy vlády Petra Nečase směřuje k vytváření tlaku na policejní orgány a ve skutečnosti si tady vládní koalice zřejmě připravuje předpoklady a zázemí, aby tlačila na výměnu v osobě policejního prezidenta," řekl na tiskové konferenci po hlasování Sobotka.
Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek se pozastavil nad tím, že při sněmovní debatě nezaznělo žádné vyjádření ministra vnitra Jana Kubiceho. Rozprava podle něj ukázala, že vláda není schopna se distancovat od Kalouskova údajného pokusu vměšovat se do policejní práce.
Kalousek prohlásil, že svým sporem s policejním prezidentem nechce dále zatěžovat politickou scénu a chce ho řešit v soukromé rovině. "Občan Miroslav Kalousek byl nepravdivě a zákeřně osočen a domůže se omluvy v občanskoprávním sporu, aniž by tím chtěl zatěžovat českou politickou scénu," uvedl.