Opozice debatu o zásahu v ČT ve sněmovně neprosadila
15. 3. 2011 – 15:51 | Zpravodajství | Jakub Procházka

Sněmovna hlasy vládních poslanců odmítla požadavky opozice, aby premiér Petr Nečas nebo ministr obrany Alexandr Vondra (oba ODS) vysvětlovali okolnosti pátečního zásahu vojenské policie v České televizi.
KSČM už ohlásila, že se kvůli tomu bude snažit vyvolat schůzi dolní komory k vyslovení nedůvěry vládě. ČSSD, která iniciovala hlasování o nedůvěře v prosinci kvůli kauze Drobil, o tom zatím neuvažuje. Ta navrhne nejspíš projednání zásahu na mimořádné schůzi sněmovny.
Komunisté chtěli informaci o okolnostech zásahu od premiéra. "Ten způsob provedení, ta cesta s kanonem na vrabce, nás vede k úvaze, že zásah musel mít politické krytí vyššího řádu," zdůvodnil požadavek předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. ČSSD by se spokojila s vystoupením ministra Vondry.
"Nevidím důvod, aby taková věc byla předmětem jednání sněmovny předtím, než dojde k jasnému vyšetření," řekl předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. Prostor pro vysvětlení okolností zásahu je podle něj ve sněmovním výboru pro obranu a bezpečnost, který si už debatu na toto téma naplánoval.
Alternativa pro ČSSD? Svolání mimořádné schůze
Komunisté ještě před začátkem schůze pohrozili, že pokud jim sněmovna nevyhoví, začnou sbírat podpisy za svolání schůze s hlasováním o vyslovení nedůvěry koaličnímu kabinetu ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Potřeba jsou podpisy 50 poslanců, komunistů je 26. Museli by proto získat i podpisy sociálních demokratů.
ČSSD se ale zatím k takovém kroku nechystá. "Další alternativou je svolání mimořádné schůze, kde by se toto téma otevřelo," řekl úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pokud by koalice debatu a případně i mimořádnou schůzi znemožnila, ČSSD zváží další postup, uvedl.
VV zajímá i požadavek na žalobce a rozhodnutí soudce
Vládní Věci veřejné vnímají zásah ve dvou rovinách, upozornil jejich místopředseda sněmovního volebního výboru Petr Skokan. V té právní je podle něj potřeba vyjasnit, jaký byl původní požadavek na státního zástupce, co ten požadoval po soudci a co soudce vtělil do svého povolení.
"Teprve podle toho bude lze posoudit přiměřenost zásahu," uvedl Skokan s tím, že o vysvětlení požádal kromě ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) i ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS).
Paggio: Vyšetřovatelům velí vojáci z bojových útvarů
Jeho stranický kolega z branně-bezpečnostního výboru Viktor Paggio upozornil, že vyšetřovatelům Vojenské policie, kteří jsou často doktoři práv či lidé se zkušeností z civilní policie, velí vojáci původně z bojových útvarů. "A tak se nemůžeme divit, že jejich zákroky často připomínají vojnu," uvedl poslanec. Proto navrhuje oddělit vyšetřovatele od zbytku Vvojenské policie a vtělit je pod generální inspekci ozbrojených sil.
Do televize vtrhla desítka vojenských policistů v kuklách a se samopaly. Na základě soudního příkazu hledali spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve redaktor Karel Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.
Vondra kvůli postupu vojenských policistů už postavil mimo službu jejich náčelníka Vladimíra Ložka a dva důstojníky odpovědné za provedení zásahu. Akci prošetřuje jak Inspekce Vojenské policie, tak státní zastupitelství.
ČT a VP se přou o okolnostech pátečního zásahu
Okolnosti zásahu jsou stále předmětem sporů. Příslušníci Vojenské policie (VP) se při páteční akci v České televizi (ČT) prý neprokázali u vstupu do budovy na Kavčích horách soudním příkazem, který jim umožňoval prohlédnout kanceláře a zabavit potřebné materiály. Řekl to mluvčí ČT Ladislav Šticha.
Pokud by tak učinili, zaměstnanci televize by jim vstup do budovy zpravodajství umožnili, dodal Šticha. Mluvčí VP Jan Čermák naopak tvrdí, že se vojenští policisté soudním příkazem prokázali. VP si celý zásah dokumentovala na kameru, řeklČermák.
Ještě nevrátili zabavené věci
Podle Štichy vojenští policisté poprvé soudní příkaz předložili až ve chvíli, kdy jeden ze zaměstnanců České televize na desítku maskovaných mužů se samopaly zavolal státní policii. "Pokud by soudní příkaz předložili dříve, museli bychom se mu podřídit," řekl Šticha. "Prokázání příslušnosti a předložení soudního příkazu proběhlo. Vojenská policie si vše dokumentovala na kameru," reagoval na prohlášení mluvčího ČT Čermák.
České televizi také vadí skutečnost, že Vojenská policie dosud nevrátila věci, které při prohlídce kanceláře redaktora Karla Rožánka a jeho dvou kolegů zabavila, uvedl Šticha. Podle Čermáka vojenští policisté se zabavenými věcmi "intenzivně pracují". "Snažíme se, abychom je mohli co nejdříve vrátit. Je ale obtížné odhadnout, kdy k tomu dojde," sdělil Čermák.