Ochránci dat podezírají exministryni Parkanovou z přestupku
17. 9. 2013 – 15:40 | Zpravodajství | Lucie Hyblerová

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) zahájil přestupkové řízení s bývalou ministryní obrany Vlastou Parkanovou kvůli tomu, že zveřejnila na internetu výslechy v kauze údajně předraženého nákupu vojenských letadel CASA. Ochránci dat očekávají rozhodnutí koncem října, řekl mluvčí ÚOOÚ David Pavlát.
"Potvrzuji, že s paní JUDr. Vlastou Parkanovu bylo zahájeno řízení o přestupku v souvislosti se zveřejněním na webových stránkách kopií protokolů o výsleších svědků, které obsahovaly osobní údaje v rozsahu jméno, příjmení, datum narození, adresa bydliště, telefonní číslo, zaměstnání, číslo občanského průkazu, rodné číslo a další informace uvedené v obsahu výpovědí," uvedl mluvčí.
Parkanová, která je v kauze CASA obviněná, na svém webu zveřejnila v půlce srpna záznamy výpovědí svědků i obviněných v kauze, svůj krok tehdy neodůvodnila. Mezi dokumenty se nachází například výpovědi expremiéra Petra Nečase (ODS), někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) či současného ministra obrany Vlastimila Picka.
Podle advokáta Parkanové Tomáše Sokola ale někdejší ministryně osobní údaje svědků nezveřejnila. Tvrdí, že od začátku byla data kromě jmen a příjmení v dokumentech začerněná. "Tyto materiály obdržela jako obviněná a užila jich na svoji celospolečenskou obhajobu," napsal advokát ochráncům dat ve vyjádření, které je rovněž dostupné na webu exministryně.
V souvislosti se zveřejněním výpovědí dozorový státní zástupce Jan Kořán již dříve uvedl, že policie zvažuje uvalit na exministryni vazbu kvůli možnému ovlivňování svědků. Svědci, jejichž totožnost byla odhalena, se totiž sami ozvali žalobci a stěžovali si. Po několika hodinách ale Kořán svůj výrok usměrnil. V zaslaném prohlášení sdělil, že podání návrhu na vzetí do vazby prakticky vylučuje a že šlo pouze o úvahy v "teoretické rovině".
O nákupu letadel CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka v roce 2009. Nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů.
Kvůli obchodu je vyšetřována Parkanová a tehdejší ředitel sekce vyzbrojování Jiří Staněk. Policie Parkanovou viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila. Své stíhání považuje za bezdůvodné. Vinu odmítá i Staněk.