Nečas: Nový ministr obrany musí být nestraník
17. 2. 2013 – 12:59 | Zpravodajství | Michal Polák

Novým ministrem obrany musí být nestraník, potvrdil dnes premiér Petr Nečas (ODS) v pořadu Otázky Václava Moravce. Jméno žádného kandidáta nesdělil, byť svého adepta má. Zdůvodnil to tím, že na něm musí být shoda v koalici.
Neslíbil ani, že návrh předloží ještě prezidentovi Václavu Klausovi, který téměř dvouměsíční zpoždění s obsazením místa tento týden kritizoval. Nečas, který nyní obranu formálně řídí, to ale nepokládá za nic dramatického.
"Myslím, že se neděje nic dramatického," uvedl Nečas s tím, že novým ministrem musí být "nestraník, který bude odborně politicky vyhovovat ostatním koaličním partnerům". Vyjednávání o přijatelném kandidátovi podle premiéra zkomplikovaly prezidentské volby vzhledem k tomu, že vicepremiér a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg byl v té době jako vážný uchazeč o křeslo hlavy státu "politicko-koaličně nepoužitelný".
Nečasovým kandidátem by mohl být nynější první náměstek na ministerstvu a někdejší náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Premiér to nepopřel, Picka naopak označil za úřadujícího ministra. Bývalého generála Nečas vrátil do jeho funkce poté, co jej osmidenní ministryně obrany a šéfka LIDEM Karolína Peake z tohoto postu odvolala. Byl to jeden z jejích kroků, pro které o ministerské křeslo před loňskými Vánocemi přišla.
Klaus tvrdí, že je to problém
Klaus tento týden uvedl, že očekával, že jméno jejího nástupce dostane od Nečase ke jmenování bezprostředně po vánočních svátcích. "Nemáme ministra ani první týden v lednu, ani první týden v únoru. Já myslím, že to dobře není," podotkl. V prezidentské funkci Klaus končí 7. března, tedy za necelé tři týdny. Pak jej vystřídá vítěz prezidentských voleb Miloš Zeman.
Mezi další ministerské adepty byl řazen zejména velvyslanec v Berlíně Rudolf Jindrák. Zmiňován byl ale například také nynější velvyslanec u NATO a někdejší náměstek na obraně Jiří Šedivý či velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar. V posledních dnech se zase proslechla jména generálního sekretáře ministerstva Jana Vylity nebo někdejšího šéfa vojenského zpravodajství Ondřeje Páleníka.