Nečas a Van Rompuy odsoudili násilí. EU prý v Libyi podpoří změny
23. 2. 2011 – 13:20 | Zpravodajství | Jakub Procházka

Libye potřebuje změnu a politické i sociální reformy, které chce Evropská unie podpořit. Prohlásil to ve středu prezident EU Herman Van Rompuy v Praze po setkání s českým premiérem Petrem Nečasem.
Oba dva po schůzce ostře odsoudili násilí, které režim Muammara Kaddáfího používá vůči demonstrantům žádajícím jeho odchod.
Evropská unie by se podle svého prezidenta neměla vyhýbat své morální a politické odpovědnosti v regionu, rozhodnutí o budoucnosti jižních sousedů unie by ale měli činit jen jejich občané. EU proto upraví svou politiku sousedství tak, aby mohla podpořit vznik demokratických institucí a podpořit ekonomický rozvoj.
EU změny podporuje, fakticky ale může dělat málo
"EU má zájem na udržitelné stabilitě, založené na respektování demokratických hodnot, lidských práv a základních svobod," zdůraznil v souvislosti s Libyí Van Rompuy. Úkolem EU je podle něj pomoci takovému vývoji, který umožní občanským společnostem na severu Afriky co nejlépe posílit své ekonomiky, bojovat s chudobou a sociální nerovností. Proces přechodu k demokracii, pluralitnímu vládnutí a posilování ekonomiky v oblasti má podle Van Rompuye plnou podporu unie.
Také český premiér Nečas podotkl, že současný libyjský režim by měl co nejrychleji zastavit násilí a zahájit otevřený dialog s vlastními občany.
Podpora běloruské opozici
Nečas i evropský prezident po jednání ale zmínili také východní partnery EU. Nečas vyjádřil podporu demokratickým silám v Bělorusku, je to prý silný zájem ČR. "Musíme zajistit, že toto partnerství, založené tady v Praze před dvěma lety, dostane nový impulz a bude se soustředit na strategická témata," podotkl Van Rompuy.
Nečas při jednání s Rompuyem také zdůraznil, že ČR silný zájem na stabilní eurozóně, na silném euro bylo silnou měnou. "Jednali jsme samozřejmě i o problematice takzvaného paktu konkurenceschopnosti," uvedl český premiér a připomněl, že celou řadu myšlenek z tohoto německo-francouzského balíku hodlá jeho vláda zavádět bez ohledu na vývoj diskuse v EU samotné.