Za vraždění v Kosovu dostal srbský generál 27 let

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Bývalý generál srbské policie Vlastimir Djordjević byl ve středu v Haagu Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) odsouzen k 27 letům vězení za to, že se podílel na vyvražďování kosovských Albánců na jaře 1999.

Informovaly o tom tiskové agentury. 

V odůvodnění rozsudku, který citovala agentura DPA, se uvádí, že nyní dvaašedesátiletý Djordjević se sice na hrůzných činech nepodílel osobně, ale jako náměstek srbského ministra vnitra a šéf bezpečnostní policie byl za "kampaň teroru" zacílenou na vyhnání co největšího počtu kosovských Albánců z Kosova osobně zodpovědný. 

Proces trval rok a půl

Během kampaně, která probíhala od března do června 1999, byly stovky lidí zabity a na 800 tisíc bylo z Kosova vyhnáno nebo ze strachu uprchlo. Djordjević se podle žaloby také podílel na převozu těl zavražděných Albánců z Kosova do hromadných hrobů nejméně na třech místech jinde v Srbsku. Hroby byly podle agentury APA objeveny teprve po pádu režimu Slobodana Miloševiče v roce 2001. 

Djordjević byl zadržen teprve v roce 2007 v černohorském letovisku Budva a předán ICTY. Během procesu, který trval rok a půl, bylo vyslechnuto 115 svědků obžaloby a 28 svědků obhajoby.

Tagy: soud vraždy haag Kosovo

Zdroje: ČTK