Návrh rozpočtového určení daní rozděluje společnost, míní Nečas
17. 9. 2011 – 11:07 | Zpravodajství | Danica Klein

Podle premiéra Petra Nečase současný návrh změn rozpočtového určení daní rozděluje společnost. Menším obcím, které změnu podporují, ale chce pomoci.
Chceme se dohodnout a najít koaliční kompromis, řekl dnes předseda ODS na konferenci stranických starostů a primátorů v Brně. ODS chce představit vlastní variantu řešení, protože nepodpoří navrhovaný přesun pěti miliard z rozpočtů velkých měst.
Postoj vládní koalice k tématu rozpočtového určení daní není jednotný. ODS v minulosti kritizovala návrh ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který počítá s přerozdělením pěti miliard z rozpočtu čtyř největších měst mezi menší města. Nečas dnes uvedl, že nechce postavit 80 procent obyvatel proti 20. Praha, Ostrava, Brno a Plzeň patří podle něj "mezi generátory ekonomického růstu".
Peníze z evropských dotací
Jakou variantu bude ODS prosazovat, zatím neuvedl. Řekl pouze, že existuje "celé spektrum možností". Podle předchozích vyjádření Občanští demokraté počítají s tím, že by se největším městům stanovil strop pro příjmy z rozpočtového určení daní a dále by se nezvyšovaly. Peníze pro menší obce by se podle ODS ale měly najít jinde, například vzít krajům nebo peníze získat z evropských dotací.
Záměr, aby vesnice a menší města dostaly přidáno na úkor Prahy, Brna, Ostravy a Plzně, tento týden odmítli také senátoři ODS. Ministerstvo financí by podle nich mělo navýšit příjmy obcí jiným způsobem.
Klín mezi ODS a TOP 09
Proti Kalouskovu návrhu jsou zejména čtyři největší města, která by změnou přišla o část svých příjmů. Starostové menších měst naopak změny vítají. Ve středu budou pochodovat Prahou za přijetí novely zákona. Ta má zvýšit podíl z daní pro 6241 menších měst a obcí o 13,5 miliardy.
Ministerstvo chce podle návrhu novely zákona o rozpočtovém určení daní přesunout pět miliard korun z rozpočtů velkých měst, aby snížilo rozdíl mezi nejchudšími obcemi a nejbohatšími městy ve výnosu sdílených daní na jednoho obyvatele. Nejvíce by na novele měly získat obce od 2000 do 10.000 obyvatel. Návrh koncem léta vrazil klín mezi ODS a TOP 09. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík totiž počátkem září uvedl, že bez přijetí této změny by vláda těžko dále mohla fungovat.
V Brně budou dnes zástupci ODS jednat také o čerpání prostředků z evropských fondů nebo programu rozvoje venkova. Konferenci uzavře diskuse o církevních a zemědělských restitucích a přímé volbě starostů.