Na Filipínách po tajfunu rozmístěny stovky vojáků kvůli rabování
11. 11. 2013 – 15:39 | Zpravodajství | Jakub Konečný

Do centrální oblasti Filipín, které v pátek zdevastoval tajfun Haiyan, dnes dorazila první zahraniční humanitární pomoc. Velká část postiženého území byla doposud nedostupná a lidé zde žebrají o jídlo a pitnou vodu. Nedostatek základních životních potřeb vede údajně k rozsáhlému rabování, kvůli němuž byly ve městech nasazeny stovky vojáků. Informovala o tom agentura AP.
Prezident Benigno Aquino uvedl, že zvažuje vyhlášení výjimečného stavu v nejhůře postiženém městě Taclobanu s 220.000 obyvateli, což by zřejmě znamenalo zákaz nočního vycházení, zřízení policejních a vojenských stanovišť a další přísná opatření. Reportér agentury AP viděl hlídkovat ve městě, které tajfun prakticky srovnal se zemí, asi 400 příslušníků speciálních sil a vojáků.
Místní obyvatelé si z nákupních center, obchodů a opuštěných domů odnášejí jídlo, vodu a spotřební zboží. Podle úřadů je část plenění dána zoufalstvím, v jiných případech ale lidé berou i televize, ledničky, vánoční stromky či posilovací stroje. "Obáváme se, že to tady začne být nebezpečné, protože pomoc sem proudí jen velmi pomalu," konstatoval americký misionář a dlouholetý obyvatel Taclobanu Bobbie Womack.
Právě na město Tacloban na ostrově Leyte se soustřeďuje také velká část humanitární pomoci. Na silně poškozeném letišti v Taclobanu dnes členové amerického námořnictva vykládali zásilky potravin, vody a generátorů. Oddíl americké armády je prvním zahraničním týmem na místě a k jeho aktivitám by se měli v příštích dnech v rámci plánované obří humanitární mise připojit týmy z dalších zemí a organizací světa.
Již dnes bylo v Taclobanu podle agentury AP vidět monitorovací skupiny OSN a dalších mezinárodních agentur, které mají zhodnotit situaci a určit formu podpory. Město při přepravě pomoci a evakuacích občanů zatím spoléhá pouze na tři vojenská dopravní letadla cestující z nedalekého města Cebu, napsala agentura Reuters. Doprava po zemi je velmi komplikovaná kvůli tomu, že silnice blokují trosky.
Podle svědků Tacloban ze vzduchu vypadá jako rozsáhlá skládka, na níž stojí pár ojedinělých zachovalých betonových budov. Ulice města jsou poseté mrtvolami, které nikdo neodstraňuje ani nepočítá a které se na žhavém slunci rozkládají a vyvolávají obavy z šíření nemocí. Procházející lidé si zakrývají nosy hadry či starými šaty kvůli šířícímu se zápachu.
"Potřebujeme vodu a léky, protože spousta lidí je tady zraněná. Někteří trpí průjmy a dehydratací kvůli nedostatku jídla a vody," vypověděla z místa jedna z přeživších Erika Mae Karakotová.
Oficiální bilance tajfunu vystoupila podle filipínské armády na 942 mrtvých, dva různí filipínští činitelé ale v neděli odhadli, že počet obětí zřejmě dosáhne nejméně 10.000. "Modlíme se, aby bylo mrtvých méně než 10.000," prohlásil prezidentský mluvčí Edwin Lacierda.
K všeobecnému zoufalství by mohla ještě negativně přispět blížící se tlaková níže, která má podle meteorologů možná již zítra přinést do postiženého regionu silné srážky.
Jednou z mála optimistických zpráv je zvěst o narození zdravých dětí v improvizované nemocnici na taclobanském letišti. Jednadvacetiletá Emily Ortegová se v pokročilém stadiu těhotenství uchýlila před tajfunem do evakuačního centra, ale i to zničila šestimetrová mořská vlna. Žena byla unášena vodním proudem, nakonec se jí ale podařilo bezpečně dostat se k letišti, kde porodila holčičku.