Lessy skončí 28. února jako šéf policie, sbor povede náměstek
5. 2. 2014 – 14:10 | Zpravodajství | Jakub Konečný

Policejní prezident Petr Lessy skončí 28. února ve funkci. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) najde nového šéfa policie ve výběrovém řízení, do té doby povede policii náměstek. Lessy uvedl, že vedení policie bude mít na starosti náměstek pro vnější službu policejního prezidia Tomáš Tuhý. Chovanec s Lessym to dnes řekli na setkání s novináři.
Předchozí šéf policie Martin Červíček trvá na dokončení právního rozkladu svého odvolání. O funkci se znovu ucházet nebude. Jeho mise prý skončila v lednu, kdy jej tehdejší ministr Martin Pecina odvolal.
Chovanec řekl, že favorita pro vedení policie nemá. Bezvládí policii prý nehrozí, protože je k dospozici první náměstek a začátkem března se bude řešit přesná forma výběru nového prezidenta. V úvahu podle Chovance nejdřív připadá nabídkové řízení, kde by mohl být výsledek do dubna, a pokud se v něm nikdo nenajde, pak přijde na řadu výběrové řízení, jehož výsledek se podle odhadu ministra protáhne zhruba o měsíc.
Chovanec původně uvedl, že policii bude zastupovat statutární náměstek, jehož místo se bude muset teprve vytvořit. Lessy ale řekl, že v policii nevzniká nová funkce náměstka, protože případné vedení policie je prý spojené "s výkonem nebo pověřením úseku konkrétního řízení". V tomto případě podle něj k 15. únoru začne řídit policii náměstek policejního prezidenta pro vnější službu Tomáš Tuhý.
Červíček se stal šéfem policie poté, co jeho předchůdce Lessyho odvolal někdejší ministr vnitra Jan Kubice kvůli trestnímu stíhání. Soud ale stíhání loni na podzim zastavil a tehdejší ministr Martin Pecina Lessyho na začátku prosince vrátil do funkce.
Červíček odmítl post šéfa policie dobrovolně opustit, takže Česko mělo dva policejní prezidenty, přičemž Lessy čerpal dovolenou. Dvojvládí po 36 dnech ukončilo další Pecinovo rozhodnutí, kterým Červíčka z místa policejního prezidenta sesadil. Červíček podal proti svému odvolání tzv. rozklad.
Výběr událostí v kauze policejního prezidenta Petra Lessyho
2011:
Září - Šéf zlínské krajské policejní správy Bedřich Koutný a jeho náměstek pro vnější službu Jaroslav Vaněk podali trestní oznámení na policejního prezidenta Petra Lessyho. Vadil jim Lessyho výrok v deníku Právo, že jeden z obviněných v kauze takzvaného Toflova gangu, Rudolf Setvák, v minulosti jako pracovník brněnské policejní inspekce zametal oznámení podaná na Vaňka. Vaněk i Koutný Lessyho tvrzení odmítli.
1. prosince - Policejní inspekce rozhodla, že Lessy se výroky na Vaňkovu adresu nedopustil trestného činu. Věc předala ministru vnitra Janu Kubicemu ke kázeňskému projednání.
2012:
3. ledna - Ministr Kubice zahájil s Lessym kázeňské řízení, které však už na konci téhož měsíce zastavil. Podle mluvčího resortu se tak ministr rozhodl proto, že Lessymu nebylo spáchání kázeňského přestupku prokázáno.
29. srpna - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila Lessyho z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle inspekce Lessy 6. září 2011 předal své mluvčí dokumenty očerňující Vaňka s tím, aby je dala redaktorovi deníku Právo. Lessy obvinění odmítl, redaktor se ho prý na Vaňka sám ptal.
- Ministr Kubice zbavil Lessyho služebního poměru. V čele policie ho ještě týž den nahradil náměstek Martin Červíček.
14. září - Žalobce zamítl Lessyho stížnost proti stíhání.
11. října - Státní zastupitelství odložilo trestní oznámení, které Lessy podal kvůli propuštění ze služebního poměru na ministra Kubiceho. Podle Lessyho Kubice zneužil pravomoc tím, že před jeho propuštěním neprovedl vlastní šetření.
22. října - GIBS navrhla obžalovat Lessyho ze zneužití pravomoci a pomluvy.
14. listopadu - Ministr Kubice zamítl Lessyho rozklad proti rozhodnutí o propuštění od policie.
19. prosince - Obvodní soud pro Prahu 7 vydal trestní příkaz, kterým uznal Lessyho vinným z pomluvy a zneužití pravomoci. Za to mu vyměřil osmiměsíční trest podmíněně odložený na 18 měsíců. Lessy podal proti trestnímu příkazu odpor, a soud tak musel ve věci nařídit hlavní líčení.
2013:
16. května - Obvodní soud pro Prahu 7 Lessyho nepravomocně zprostil obžaloby. Žalobce se proti verdiktu odvolal.
12. července - Nový ministr vnitra Martin Pecina prohlásil, že pokud soud Lessyho pravomocně osvobodí, může se vrátit k policii.
26. října - Pražský městský soud pravomocně zastavil Lessyho stíhání. Podle soudu bylo od počátku vedeno nezákonně, neboť ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení. Žalobce následně podal nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi návrh na dovolání.
3. prosince - Ministr Pecina zrušil rozhodnutí svého předchůdce Kubiceho o Lessyho propuštění; policie tak měla dva prezidenty - Červíčka, jenž řekl, že sám neodstoupí, a Lessyho, který čerpal dovolenou.
9. prosince - Pecina zahájil správní řízení, ve kterém přezkoumával jmenování Červíčka do čela policie.
18. prosince - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman oznámil, že nepodá dovolání proti zastavení Lessyho trestního stíhání.
2014
6. ledna - Poradní komise ministra vnitra dospěla k závěru, že Červíček byl policejním prezidentem jmenován neoprávněně. Z postu náměstka policejního prezidenta jej totiž před jmenováním do čela policejního sboru neměl odvolat ministr Kubice, nýbrž tak měl učinit další z policejní náměstků Pavel Osvald.
7. ledna - Ministr Pecina zrušil rozhodnutí o jmenování Červíčka policejním prezidentem. Červíček, z něhož se tak opět stal náměstek pro službu kriminální policie, označil rozhodnutí za účelové, nezákonné a podal proti němu rozklad.
11. ledna - Policejní prezident Lessy prohlásil, že po sestavení nové vlády rezignuje a o místo v čele sboru se již ucházet nebude.
5. února - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) oznámil, že Lessy rezignuje ke konci února. Nového šéfa policie chce ministr najít ve výběrovém řízení. Vedení policie bude mít do té doby na starosti náměstek policejního prezidia Tomáš Tuhý.