Kontroverzní církevní restituce opět vyostřují jednání sněmovny
3. 2. 2012 – 12:55 | Zpravodajství | Michal Polák

Slovní přestřelky mezi vládní koalicí a opozicí provázely hned od počátku dnešní jednání sněmovny o vládním návrhu zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi.
Čtěte dále: Nečas odvolá ministry, kteří odmítnou církevní restituce
Opoziční kritiku předlohy neotupilo ani úvodní prohlášení ministryně kultury Aleny Hanákové (TOP 09), že církve zřejmě nebudou žádat vydání majetku v celém rozsahu, se kterým předloha počítá. Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc se vzápětí neúspěšně pokusil projednávání předlohy odložit do dubna, aby mohl být koaliční návrh projednán s opozicí.
Komunisté navrhli přímo zamítnutí předlohy. Zpochybnili ústy poslance Vladimíra Koníčka rozsah majetku za 75 miliard korun, který vláda navrhuje církvím vrátit, i oprávněnost nároků církví. Námitky měli i k výpočtu náhrad za nevydaný majetek. Stát má podle návrhu církvím vyplatit od roku 2013 za třicet let 59 miliard Kč. V úvahu má přitom být brána inflace. Celkově by se tak částka mohla vyšplhat na 78,9 miliardy až 96,24 miliardy korun.
Sociální demokraté ústy svého předsedy Bohuslava Sobotky a místopředsedy Michala Haška deklarovali, že je nutné majetkové nároky církví vyřešit; pro vládní návrh ale nebudou zákonodárci ČSSD hlasovat ve sněmovně ani v Senátu. Předloha podle Sobotky vnáší nerovnost do restitucí, může prolomit hranici února 1948 a nejsou použity tržní ceny majetku. ČSSD také nesouhlasí s finanční náhradou.
Sociální demokraté by majetek převedli do veřejnoprávního fondu spravovaného církvemi, z něhož by se financovaly aktivity církví. Stát by ještě několik let přispíval na platy duchovních, peněžitou kompenzaci by církve podle návrhu ČSSD nedostaly.
Chceme odvalit letitý balvan
"Cílem tohoto návrhu zákona je odvalit balvan, který už více než 20 let leží na této zemi," uvedla Hanáková. Norma je podle ministryně nezbytná s ohledem na předloňský verdikt Ústavního soudu. Bez jejího přijetí by církve mohly žádat vydávání majetku soudní cestou "velmi živelně".
Také předseda sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS) uvedl, že podstatou předlohy není navracení církevního majetku, který bude kvůli verdiktu Ústavního soudu vrácen stejně bez ohledu na názor parlamentu. Zdůrazňoval, že zákon má ukončit vyplácení platů duchovních ze státního rozpočtu. Poukázala na to i místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová, podle níž vyplácení náhrad církvím nebude na úkor sociálních výdajů nebo výdajů na školství ani na dopravu.
Hanáková uvedla, že největší položku vraceného majetku tvoří lesy o rozloze necelých šesti procent celkové plochy všech lesů v Česku. "Zároveň je pravděpodobné, že církve nebudou nárokovat vydání celého rozsahu majetku, které návrh zákona umožňuje," uvedla bez dalších podrobností. O vydání by měly církve podle předlohy žádat během příštího roku.
Tejc se návrhem na odklad projednávání pokusil využít momentální převahy levice v jednacím sále. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) ale zahájila hlasování až po pár minutách, kdy se zaplnila i místa vládních poslanců.