Helena Třeštíková předala své snímky knihovně amerického kongresu
15. 11. 2013 – 18:10 | Magazín | Sebastian Kantor

Dokumentaristka Helena Třeštíková předala tento týden v USA kolekci svých snímků do sbírek Kongresové knihovny ve Washingtonu DC. Upozornila na to Česká televize. Třeštíková uvedla, že počin se uskutečnil na popud českého velvyslanectví v rámci druhého ročníku projektu Dokumentem k poctě (Docs in Salute).
Helena Třeštíková se osobně zúčastnila prezentace filmu Nesdělitelné, která završila sérii projekcí jejích filmů v Pickford Theatre v prostorách světoznámé knihovny. Filmy tak budou k dispozici americké veřejnosti.
Po kolekci filmů Pavla Štingla, který své filmy předal Kongresové knihovně minulý rok, tak rozšiřuje tvorba Heleny Třeštíkové zastoupení české kinematografie v této instituci.
Třeštíková natočila na čtyři desítky dokumentárních filmů. Známé jsou zejména Manželské etudy, Marcela (2006), René (2008) nebo Katka (2010). Ve své tvorbě dosáhla mnoha ocenění, z nichž největším je za snímek René cena Evropské filmové akademie, kterou získala jako první český dokumentarista vůbec.
Ze Štinglovy tvorby jsou v Kongresové knihovně například o snímky Druhý život Lidic a Čtyři páry bot. Ten vznikl v roce 1997 a zaznamenal vyprávění profesora Jana Wienera, který se v průběhu druhé světové války dostal do Anglie k Royal Air Force, kde bojoval u 311. československé perutě. Po návratu byl uvězněn, později emigroval do USA, kde se stal univerzitním profesorem.