Diplomaté se shodují: Dohoda přišla včas, sankce pro Ukrajinu nebudou tak tvrdé
21. 2. 2014 – 20:54 | Zpravodajství | Michal Polák

Dnešní dohoda mezi ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem a opozicí o ukončení politické krize, ale hlavně to, jak bude zrealizována, bude mít určitý vliv na podobu sankcí, které nyní v Bruselu na pracovní úrovni připravují diplomaté EU. Mimo záznam to uvedly zdroje obeznámené s přípravou sankčních opatření.
Kyjevský podpis uvítali evropský prezident Herman Van Rompuy a předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Podle Van Rompuye je dohoda kompromisem potřebným ke spuštění politického dialogu, který jako jediný může přinést demokratické a klidné řešení. Krize podle něj už způsobila příliš mnoho utrpení a krveprolití. "Je nyní odpovědností všech stran mít odvahu a v zájmu budoucnosti Ukrajiny proměnit slova v činy," dodal Van Rompuy.
Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová podle agentury Reuters v Londýně zdůraznila, že realizace dohody bude zásadní a velmi náročnou otázkou. Dohodu ocenily i Spojené státy, které zdůraznily, že jsou připraveny zavést sankce, pokud to bude nutné.
"Nyní se musí úsilí zaměřit na naplnění dohody, což budeme podrobně sledovat," oznámil dnes mluvčí Bílého domu Jay Carney. USA doposud sankce na Ukrajinu neuvalily, jejich zavedení ale v případě potřeby nevylučují. "Je v ruském zájmu, aby se Ukrajina nepropadla do násilí, v Kyjevě i na dalších místech, a aby se vrátila ke stabilitě," řekl Carney. Zároveň odmítl názory, že nynější situace v této východoevropské zemi je "přetahováním" mezi USA a Ruskem ve stylu studené války.
Násilí musí skončit
Ashtonová v prohlášení pro média zdůraznila potřebu okamžitého ukončení násilí. Připomněla také nutnost nezávislého vyšetření všech případů, kdy byla porušena lidská práva s tím, že odpovědní lidé musejí za své činy zaplatit. "EU byla výrazně zapojena ve všech snahách, které vedly k tomuto zásadnímu průlomu," podotkla šéfka evropské diplomacie.
Ashtonová ocenila práci trojice evropských ministrů zahraničí, kteří dohodu zprostředkovali. Podobně se dnes vyjádřil také předseda Evropské komise José Barroso. Podle něj je nyní potřeba rychlá implementace dohody. "Mezinárodní společenství má povinnost a odpovědnost tento proces podpořit," uvedl s tím, že EU bude dál napomáhat politickým a hospodářským reformám na Ukrajině.
Eurokomisař Štefan Füle, který byl do jednání o situaci na Ukrajině také zapojen, dnes na Twitteru dohodu uvítal a ocenil odvahu těch, kteří k ní dospěli. Také on zdůraznil klíčový význam toho, jak bude dohoda uplatněna v praxi.
Sankce vůči násilníkům
Dohodu o ukončení politické krize sjednali jako zprostředkovatelé z Evropské unie šéfové německé a polské diplomacie Frank-Walter Steinmeier a Radoslaw Sikorski, kteří jednali v Kyjevě od čtvrtka. Ve stejný den se v Bruselu jejich kolegové ministři zahraničí EU shodli na sankcích vůči lidem, kteří jsou odpovědní za násilí na Ukrajině. Opatření se mají týkat omezení cest do EU a také zmrazení jejich kont.
Na podrobnostech dohodnutých opatření nyní pracují unijní diplomaté. Zdroj z EU, obeznámený se situací, dnes řekl, že po uzavření dohody bude unijní tlak menší a bude také určitým způsobem záviset právě na tom, jak bude realizace uzavřené dohody postupovat. Připomněl ovšem, že čtvrteční zdůvodnění sankcí je jednoznačným způsobem dané.
"Dohoda je jedna věc a realizace věc druhá a klíčová," připustil další informovaný zdroj z diplomacie EU. Ten připomněl, že už čtvrteční ministerské rozhodnutí hovoří jasně o tom, že míra sankcí bude záviset na dění na Ukrajině. Přesně to se prý nyní děje.