Dnes je neděle 11. května 2025., Svátek má Svatava
Počasí dnes 4°C Polojasno

Češi prý oběťmi obchodování s orgány v Kosovu nebyli

29. 12. 2009 – 15:35 | Zpravodajství | red

Češi prý oběťmi obchodování s orgány v Kosovu nebyli
zdroj: tisková zpráva

Kosovská policie popřela, že by se oběťmi nelegálního odebírání orgánů kosovskoalbánskými povstalci během kosovské války na konci 90. let a po ní stali čeští občané.

Řekl to šéf oddělení pro zahraniční vztahy kosovské policie Veton Elshani. České ministerstvo zahraničí čeká na oficiální sdělení kosovských úřadů.

Srbský prokurátor pro válečné zločiny Vladimir Vukčević v rozhovoru pro srbský list Blic uvedl, že oběťmi obchodování s lidskými orgány v Kosovu se stali zejména kosovští Srbové, několik Rusů a také tři Češi. Své tvrzení nepodpořil konkrétními důkazy. Albánské úřady s jeho slovy nesouhlasí. Podle spekulací médií mohlo jít o tři Čechy, kteří se v roce 2001 ztratili v sousední Albánii. 

"Nemáme žádné informace, že by se oběťmi obchodů s orgány stali Češi," řekl Elshani. Podle něj kosovská policie celou záležitost prošetřuje. Doposud však prý nezjistila, že by k únosům lidí a následným nelegálním odběrům v Kosovu vůbec docházelo. Odhalen byl případ jistého Turka, který ze své vůle a za peníze prodal ledvinu do Izraele, dodal Elshani. 

"V tuto chvíli bližší informace (k českým obětem údajného obchodování s orgány) nemáme, zjišťujeme je," řekl pouze Jiří Beneš z tiskového odboru českého ministerstva zahraničí. Úřad má o případu zprávy zatím pouze z médií. 

Na české velvyslanectví v Prištině se v této souvislosti nikdo neobrátil, prozradil zástupce velvyslankyně Jan Plešinger. Úřad proto kontaktoval tamní policii, která informaci o údajných nelegálních odběrech orgánů českým občanům odmítla. Rovněž české velvyslanectví v Albánii neobdrželo žádné oficiální prohlášení s případnými důkazy takových zločinů. 

Trojice českých studentů, která v roce 2001 zmizela v odlehlé vesnici Theth na severu Albánie, se podle dosavadních výsledků vyšetřování zřejmě stala obětí přepadení. Na konci října albánská policie podle tamních médií tento případ znovu otevřela, uvedl zástupce velvyslance v Albánii Heřman Chromý. Na informace vedoucí k jejich nalezení byla vypsána odměna, doposud však policie žádného svědka, který by vypověděl, co se se studenty skutečně stalo, nemá. 

Obvinění z obchodu s orgány Srbů zajatých albánskými bojovníky během války v Kosovu (1998-99) začala v srpnu vyšetřovat na žádost Srbska Rada Evropy. Podle Bělehradu během války v Kosovu zmizelo až 500 kosovských Srbů. 

Informace o údajném obchodu s orgány unesených Srbů se poprvé dostaly na veřejnost loni v pamětech Carly Del Ponteové, která působila jako hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

Předchozí článek

Silvestrovské zatmění Měsíce

Následující článek

Dovolená v roce 2010 bude za stejnou cenu jako letos