Dnes je pondělí 23. května 2022., Svátek má Vladimír
Počasí dnes 12°C Polojasno

Zůstane Topolánek v čele ODS? Gremium jedná už několik hodin

Zůstane Topolánek v čele ODS? Gremium jedná už několik hodin
zdroj: tisková zpráva

Jednání nejužšího vedení ODS se protahuje. Avizovaná tisková konference v 11:00 byla posunuta zhruba o hodinu. Svědčí to o bouřlivé diskusi za zavřenými dveřmi o budoucím osudu Mirka Topolánka v čele strany a na kandidátce do sněmovních voleb.

Od sedmi hodin ráno zasedá v budově Polygonu nejužší vedení ODS. Jednají o výzvě, aby předseda strany Mirek Topolánek rezignoval kvůli svým konroverzním výrokům o církvích, Židech a homosexuálech.

Odchod ze stranické kandidátky a případně i z čela ODS doporučil Topolánkovi šéf Senátu Přemysl Sobotka. Připojili se k němu také senátor Alexandr Vondra a místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Nově se v úterý k výzvě k odchodu předsedy Topolánka přidal také senátor Tomáš Julínek. Další lídři strany včetně některých Topolánkových kritiků se ale k Sobotkově výzvě zatím stavěli zdrženlivě.

Sobotka při příchodu na jednání novinářům řekl: "Klidně mu to zopakuji i z očí do očí, nejsem žádný srab." Místopředseda ODS Petr Nečas, který je považován za možného nástupce Topolánka v čele strany, nechtěl zatím dění ve straně komentovat. "Nebudu vám teď říkat nic," ucedil jen. Topolánek při příchodu na jednání grémia pouze kolem novinářů s telefonem u ucha prolétl.


Hlasujte:
Měl by Topolánek odstoupit?


Sobotku výroky šéfa ODS rozhořčily. Jsou podle něj v rozporu s ideály strany a poškozují ji před volbami. Topolánek v reakci na jeho kritiku řekl, že pokládá situaci vyvolanou svými výroky za uměle vytvořenou. Podrobněji se k tomu prý vyjádří až dnes po jednání grémia.

Odvolat předsedu ODS může pouze kongres, bude tak nyní záležet na rozhodnutí samotného Mirka Topolánka, jak se ke kritice spolustraníků postaví. Délka jednání zatím naznačuje, že situace pro něj není příznivá.


Pilip: ODS nemá náhradu za Topolánka

Podle bývalého člena místopředsednictva ODS Ivana Pilipa se občanská demokracie dostala do slepé uličky. Na jednu stranu vyzývají vlastního předsedu k rezignaci, na druhou ale nemají silnou osobnost, která by ho nahradila. Pilip to prohlásil v telerozhovoru s ČT.


Topolánek při fotografování pro gay magazín LUI například řekl, že církev se prosadila díky oblbování mas, díky vymývání mozků, dále se vyjadřoval na adresu ministra dopravy a premiéra. O ministru dopravy Gustavu Slamečkovi řekl, že uhne, když jde opravdu do tuhého. "A to ten (premiér Jan) Fischer prostě je Žid, není to gay, a ten uhne ještě dřív. To přeci nesouvisí s tím, že je gay, to souvisí s jeho charakterem," dodal.

Hned v neděli se šéf ODS za svá slova veřejně omluvil. Hájil se tím, že jeho výroky byly vytrženy z kontextu. Vyjadřoval prý názor, že lidé se nemají posuzovat podle sexuální orientace nebo příslušnosti k církvi. Za zkreslené označila uveřejněné výroky i redakce magazínu LUI, kde rozhovor vznikl.


Bém: Extrémně nešťastná slova

Podle Topolánkova vnitrostranického oponenta pražského primátora Pavla Béma byla slova šéfa strany extrémně nešťastná. "Na druhou stranu jsme dva měsíce před volbami, a jestli něco má politická strana dva měsíce před volbami dělat, tak nabízet konstruktivní, rozumný, pozitivní program. Změny ve vedení mají dělat kongresy," řekl Bém v pondělí novinářům.

Také další občanští demokraté se k Topolánkovým výrokům postavili smířlivě. "Bylo by určitě dobré, kdyby Mirek Topolánek uměl některé své výroky vysvětlit. Ale nebudeme dělat žádný hon na čarodějnice, já určitě ne," zdůraznil ještě před Sobotkovým vystoupením první místopředseda strany David Vodrážka.

Podle místopředsedy strany a volebního manažera ODS Ivana Langra byly Topolánkovy věty vytrženy z kontextu. Předseda ODS podle něj celý život dokazuje, že je tolerantní vůči lidem a různým názorům. "Současně také platí, že je pověstný schopností vtipkovat leckdy na hranici přijatelnosti a toto vtipkování se mu podle mě teď hrozně nepovedlo," řekl Langer.

www.parlamentnillisty.cz