Známý chirurg proti Hegerovi: Chudé bude operovat ten, co zbyde

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Nové opatření ministra zdravotnictví Leoše Hegera - volba konkrétního lékaře operatéra pacientem za peníze, která začala platit 1. června, povede ke snížení důvěry pacientů v jednotlivá pracoviště. Myslí si to známý ostravský neurochirurg Jan Síla. Navíc podle něj budou nemajetní operováni tím, kdo zbude.

zdroj: Archiv

Ministr Heger chce touto novinkou odstranit úplatky ve zdravotnictví za operace zkušenými lékaři. Neurochirurg Síla však má pádné argumenty, ověřené dlouholetou praxí: „Dosud byl operatér určen zkušeným pracovníkem, který sestavoval operační program i operační tým. Pokud má někdo zájem být operován konkrétním člověkem, jde za ním a požádá ho. Nyní záleží na morální integritě operatéra na jedné straně a na movitosti pacienta na druhé, jak to dopadne. Vše se děje netransparentně, funguje to tak desítky let, ale nutno podotknout - většinou to nenarušuje chod na odděleních,“ uvedl neurochirurg pro ParlamentniListy.cz.

Kvalita chirurga roste s počtem provedených operací

Dosavadní systém byl podle jeho slov založen na důvěře pacienta v konkrétní chirurgické oddělení. „Každý pacient věří, že ho bude operovat ten nejlepší, neboť „všichni jsou dobří“, protože oddělení má dobrou pověst. Vše je založeno na důvěře,“ řekl Síla a upozornil, že začínající chirurg po škole operovat neumí.

Tagy: nemocnice zdravotnictví lékař reforma