Dnes je čtvrtek 26. května 2022., Svátek má Filip
Počasí dnes 21°C Oblačno

Zemanovi příznivci založili novou stranu, šéfem bude sám expremiér

Zemanovi příznivci založili novou stranu, šéfem bude sám expremiér
zdroj: tisková zpráva

Sdružení Přátelé Miloše Zemana v sobotu založilo novou Stranu práv občanů, v jejímž čele zřejmě stane sám expremiér a někdejší šéf ČSSD. Na sjezdu sdružení to řekl člen přípravného výboru nové strany a exministr školství Eduard Zeman.

Sám Miloš Zeman takovou možnost připustil, bude podle něho záležet na vůli členů strany. Do svého čela už ho zvolil přípravný výbor. Do sněmovny expremiér kandidovat nechce, hodlá se nicméně podílet na předvolební kampani. 

"Já budu respektovat vůli členů strany. Nepatřím mezi lidi, kteří touží po nějaké funkci, protože jsem jich měl v životě už poměrně dost," řekl expremiér na tiskové konferenci po skončení sjezdu sdružení. 

"Podle toho, jak vypadá nálada, je celkem nepochybné, že bude předsedou," navázal na něj Eduard Zeman. 

Miloš Zeman také prohlásil, že jeho tři podmínky pro návrat do politiky už byly naplněny. Tyto podmínky sám přednesl v září a šlo o zavedení přímé volby prezidenta, prohloubení hospodářské krize a uzavření velké koalice mezi ODS a ČSSD. 

"Velká koalice již existuje. Ve vládě Jana Fischera jsou ministři nominovaní ODS a ministři nominovaní ČSSD, což je klasická velká koalice," prohlásil Zeman. Účast ministrů životního prostředí a pro lidská práva, které navrhli zelení, bagatelizoval. Dále prohlásil, že sněmovna už v prvním čtení schválila zákon o přímé volbě prezidenta a že se prohlubuje hospodářská krize. Posledním důvodem, proč se rozhodl vrátit do politiky, podle něj byla dnes vyslovená vůle členů sdružení založit novou stranu. 

Pro vznik strany se vyslovily více než dvě třetiny z 400 účastníků sjezdu. Zeman prohlásil, že za úspěch bude považovat, když se strana v jarních volbách dostane do sněmovny. 

Zeman také komentoval výsledky internetového průzkumu společnosti SANEP z konce září, podle kterého si jeho návrat do politiky nepřeje 62 procent lidí, pětina dotázaných by ho ale uvítala. "Pokud jenom polovina z těchto 21 procent dá nyní hlasy nové straně, pak by to byl desetiprocentní výsledek, což, jak jistě uznáte, není na začátek příliš málo," reagoval expremiér. 

Dnes také začal pracovat přípravný výbor Strany práv občanů. Tvoří jej pět bývalých ministrů Zemanovy vlády - průmyslu Miroslav Grégr, zemědělství Jan Fencl, školství Eduard Zeman, životního prostředí Milan Kužvart a dopravy Jaromír Schling. Předsedou výboru byl na jeho prvním zasedání bezprostředně po sjezdu sdružení zvolen Miloš Zeman, mluvčím výboru Eduard Zeman. Ten ale také zdůraznil, že sdružení se ve stranu nemění a bude dál pokračovat ve své činnosti.