Zeman by měl zítra pověřit Sobotku vyjednáváním o vládě

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Prezident Miloš Zeman by měl ve čtvrtek pověřit sestavením vlády předsedu sociální demokracie Bohuslava Sobotku, kterého přijme v Lánech. Pokud koaliční vyjednávání mezi ČSSD, hnutím ANO a lidovci budou postupovat dobře, mohlo by mít podle obou politiků Česko novou vládu ještě před koncem roku. Ministerským předsedou by případně Sobotku Zeman jmenoval až poté, co se dostatečně zotaví z úrazu kolena.

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: isifa/MAFRA/David Neff

Prezident se ve čtvrtek odpoledne se šéfem nejsilnější parlamentní strany sejde podruhé od říjnových voleb, které sociální demokracie vyhrála jen nepřesvědčivě. Po prvním jednání v minulém týdnu Sobotka novinářům řekl, že ho prezident ujistil o tom, že mu na příští schůzce dá pověření, aby vedl jednání o sestavení vlády. Sobotka očekává, že pověření posílí jeho mandát v jednání s ANO a KDU-ČSL. 

Ta začala i bez oficiálního kroku hlavy státu dva týdny po volbách, poté co se sociální demokracii podařilo uklidnit rozbouřenou situaci ve straně, která vyvrcholila pokusem o odvolání Sobotky z předsednického postu. Od 10. listopadu tak na zatím bilaterálních schůzkách jednají jak vyjednávací týmy stran, tak jejich expertní skupiny. 

Dosavadní vyjednávání ukázala jasně na dvojici oblastí, kde ČSSD s potenciálními koaličními partnery zatím jen těžko hledá shodu - ve vztahu k ANO je to otázka státního rozpočtu a daňové politiky a ve vztahu k lidovcům především církevní restituce. 

Na daních zatím shoda

Expertní týmy ČSSD a ANO se k diskuzím o rozpočtu a daních sešly již dvakrát. Po úterní schůzce sice zástupci ANO oznámili shodu na zmrazení všech daní do roku 2016, sociální demokraté ale věc nepovažují za uzavřenou. Podle Sobotky by v takovém případě v rozpočtu mohly chybět peníze. 

Tento výrok dobře ukazuje na hlavní nesoulad v přístupu obou stran. Sociální demokraté totiž tvrdí, že bez zvýšení daní pro fyzické i právnické osoby není možné splnit předvolební sliby stran, aniž by se navýšil deficit. ANO je ale přesvědčeno, že se potřebné finance dají sehnat lepším výběrem daní nebo ušetřením skrze centrální nákupy pro státní instituce. 

V ostatních sedmi oblastech, o nichž odborníci obou stran jednali, nepanují zdaleka takové rozpory. Široká shoda je například v resortech průmyslu a obchodu nebo dopravy, kde obě uskupení chtějí navýšení prostředků pro ministerstvo na dvě procenta HDP a zároveň snížení spotřební daně z paliv a maziv. 

Více do Evropy

Možná ještě hlubší shoda je v oblastech zahraniční a obranné politiky, kde už dvojice stran má téměř hotov návrh programového prohlášení. Prosazovat chce například větší angažovanost Česka v Evropě a zásadní revizi zadávání veřejných zakázek na obraně. Soulad sociální demokraté i hnutí miliardáře Andreje Babiše našli, i pokud jde o majetková přiznání, valorizaci důchodů, zrušení většiny zdravotnických poplatků, podporu domácích producentů, centrální nákupy ve státní správě nebo služební zákon. 

Obě strany ale přiznávají, že zásadní bude vyřešení ekonomických otázek, protože bez shody v těchto bodech je společná vláda jen těžko představitelná. To platí i pro jednání s lidovci, kteří nesouhlasí s růstem daní. Další rozpory vidí jejich předseda Pavel Bělobrádek třeba v otázce rušení zdravotnických poplatků nebo dílčích bodech, jakým je podle něj třeba podpora rodiny. 

Největší komplikací jednání sociálních demokratů a lidovců, jejichž ekonomické týmy se dnes poprvé sešly, jsou ale církevní restituce. ČSSD požaduje jejich změny a snížení dopadu na státní rozpočet, lidovci to odmítají. Sobotka proto ve čtvrtek bude jednat také se zástupci církví. 

Od příštího týdne mají ČSSD, ANO a lidovci o vládě vyjednávat i na trojstranných schůzkách. 

Tagy: ČSSD KDU-ČSL ANO 2011

Zdroje: ČTK