Zdravotníci v den voleb stávkovat nebudou

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Zdravotnické odbory nevyhlašují stávku původně plánovanou na 15. října. Rozhodla o tom výkonná rada Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče (OSZ) na mimořádném víkendovém jednání.

Důvodem rozhodnutí je veřejný příslib ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), že se pro příští rok nezmění systém odměňování zaměstnanců ve zdravotnictví, nezmění se stupnice a výše platových tarifů. Ministr to slíbil odborářům minulý týden na konferenci v Senátu. 

O změnách pro oblast sociálních služeb se jedná, stávková pohotovost proto trvá, řekla místopředsedkyně OSZ Dagmar Břeňková. "Odborový svaz bude dál o vládních návrzích intenzivně jednat a o svém dalším postupu rozhodne podle výsledků těchto jednání," uvedla. 

Drábkův příslib je důležitý, ale...

Příslib ministra Drábka je pro odborový svaz velmi důležitý, rozhodně ale podle svazu neodstraňuje všechny navržené změny, které odboráři ze zdravotnictví a sociální péče považují za nepřijatelné. 

Odbory už dříve vyjádřily zásadní nesouhlas s tím, aby zvláštní určení platového tarifu, takzvané pásmové odměňování, bylo rozšířeno na okruh zaměstnanců v sociálních službách. Pásmové odměňování znamená možnost zaměstnavatele přidělit zaměstnanci tarifní plat bez ohledu na počet odpracovaných let.

Už nyní jsou tak odměňováni někteří zdravotníci nebo umělci. S rozšířením takzvaného pásmového odměňování počítá novela zákoníku práce, kterou minulou středu podpořila vláda. 

Odbory nechtějí smluvní platy

Odbory také nesouhlasí se zavedením smluvních platů ani se snížením objemu prostředků na platy a mzdy ve zdravotnictví a v sociálních službách pro rok 2011. Zavedení smluvních mezd by podle odborů ještě více zvýraznilo a prohloubilo nerovnost v odměňování. 

Nepřípustné je pro odbory snížení platů a mezd zaměstnanců ve zdravotnictví i v sociálních službách. Upozorňují, že zaměstnanci těchto resortů jsou dlouhodobě finančně podhodnoceni. 

Odboráři: Krize o práci zdravotnictví nepřipravila

Krize nepřipravila zdravotnictví a sociální služby o zakázky a o práci. Naopak, intenzita i produktivita práce se zde stále zvyšuje. Nemocnice a také zařízení sociální péče jsou plná, lázeňský sektor zvyšuje tržby, v hygienické službě už organizační změny probíhají dlouhodobě, zdůraznili odboráři. 

Odbory již dříve uvedly, že smluvní platy ve státní a veřejné správě nejsou v žádné členské zemi EU. Opatření by znamenalo pokles reálných i nominálních mezd. To by podle nich vedlo k demotivaci zaměstnanců, diskriminaci a destabilizaci pracovních kolektivů. Dosavadní systém odměňování pokládají odbory za odpovídající, a to i v mezinárodním srovnání.

Tagy: stávka zdravotnictví odbory Drábek

Zdroje: ČTK