Nečas: Kauzu ABL by neměli řešit politici, ale vyšetřovatelé

- Aktuality autor: Jakub Procházka

ODS zatím nechce v koalici otevírat kauzu sledování svých politiků agenturou ABL, kterou vlastní rodina ministra dopravy Víta Bárty (VV). Podle premiéra Petra Nečase by ji neměli řešit politici, ale policejní vyšetřovatelé.

Nečas to uvedl na dotaz, zda bude kvůli případu s VV jednat. Schůzka lídrů koalice ve formátu K9 se zřejmě na tento týden nechystá. 

"Kauza má být vyšetřena, ne řešena politiky," sdělil Nečas v sms zprávě. Podle informací z ODS se věcí "nijak zásadně" nezabývalo ani grémium strany. Také podle dalších občanských demokratů musí případ především vyšetřit policie. 

Jednání bude možná odloženo do voleb

Několik významných politiků koalice řeklo, že v tomto týdnu jednání špiček vládních stran na programu není. Schůzka v příštím týdnu je zatím nejistá. Možné tedy je, že koalice jednání na nejvyšší úrovni do senátních a komunálních voleb, které se konají 15. a 16. října, úplně odloží. Podle jednoho z koaličních lídrů nicméně Nečas původně uvažoval o tom, že se K9 do voleb ještě jednou sejde. 

ABL podle informací Mladé fronty Dnes sledovala začátkem roku 2006 tehdejší starostku ODS v Praze 11 Martu Šorfovou. Sledováni ale byli údajně i další místní politici. Bárta však důkazy označil za nevěrohodné. Nečas minulý týden prohlásil, že případ je alarmující, a ODS vyzvala, aby byl rychle a řádně vyšetřen. 

Blažek: Vnitro by mohl převzít někdo jiný

Někteří občanští demokraté nicméně míní, že by případ mohl vyústit v odchod Věcí veřejných z ministerstva vnitra. "Pokud by se prokázalo, že za tím stojí firma ABL, tak se asi nevyhneme diskusi o přerozdělení resortů tak, aby vnitro ovládal někdo jiný než Věci veřejné," řekl Právu místopředseda ODS Pavel Blažek. 

Podle ministra spravedlnosti a místopředsedy ODS Jiřího Pospíšila jde zatím pouze o mediální spekulace. Pokud by se však prokázala účast ABL na sledování bývalého vedení radnice Prahy 11, souhlasí s diskusí ohledně toho, zda ponechat ministerstvo vnitra v rukou VV. Pospíšil to řekl v neděli v televizi Prima. 

Vyšetření kauzy by podle Pospíšila mělo trvat několik týdnů. Pospíšil se neobává, že by vyšetřování by mohlo být ovlivněno skutečností, že vnitro vede zástupce VV. Policisté jsou podle něj nezávislí a navíc na ně dohlíží státní zástupce, který vnitru nepodléhá.

Tagy: kauza abl sledování politici

Zdroje: ČTK