Zastrašme Rusko, navrhuje Zeman

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Prezident Miloš Zeman má recept prakticky na cokoli včetně toho, jak zastavit Rusko na Ukrajině. Podle něj by EU a NATO měly Moskvu pořádně zastrašit, což by pak zabránilo řetězové reakci připojování dalších regionů k Rusku. 

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Profimedia.cz

Zeman na konferenci připomněl, že je proti zavádění sankcí. "Jsem ale pro účinné a velmi razantní, v mnoha případech i preventivní akce. Protože prevence je vždy levnější než následné hašení požáru," řekl Zeman.

Věří, že Evropská unie i Severoatlantická aliance najdou odvahu k odstrašujícím akcím, které by Rusko odstrašily od dalších akcí na východě Ukrajiny. 

Prezident uvedl, že nechce vypadat jako válečný štváč, má ale obavy z rozpoutání řetězové reakce, pokud by ruské jednotky vstoupily na východní Ukrajinu a obsadily například i Oděsu. Akce podle něj může pokračovat "obsazováním Podněstří, případně i Moldávie." 

Zeman svůj názor ve čtvrtek sdělil generálnímu tajemníkovi NATO Andersi Foghu Rasmussenovi. Dnes řekl, že se s šéfem paktu shodli na tom, že situaci nelze řešit pouhým vydáváním prázdných politických deklarací. 

Tagy: Ukrajina Evropská unie NATO

Zdroje: ČTK