Vytváření ghett pro Romy má katastrofální důsledky. Vybuchnou?

- Aktuality autor: Danica Klein

Na Šluknovsku eskaluje sociální napětí. Poté, co několik mladíků zaútočilo mačetami na osazenstvo baru v Novém Boru, dochází k jeho gradaci. Mladíci byli totiž romského původu, a celý incident tak přispěl k vyhrocení situace mezi místními obyvateli a romskou menšinou.

Placeholder

Placeholder , zdroj: Archiv

Starostové si jednak stěžují na to, že situace v ghettech přistěhovalců je nekrontrolovatelná, jednak si stěžují na nedostatek policistů v kraji. Obávají se pak především vládou plánovaného snížení počtu policistů. „Snížení počtu příslušníků Policie České republiky v regionu Šluknovského výběžku by mohlo být až destruktivní a mohlo by ohrozit bezpečnost, stabilitu a ochranu jeho obyvatelstva," bijí na poplach starostové.

František Kostlán ze serveru Romea.cz má pro jejich problémy pochopení. „Vytváření ghett pro sociálně slabé, snižování sociálních dávek a umělé zvyšování cen potravin zvyšováním DPH s sebou pochopitelně nese negativní jevy. Obavám starostů se tedy nedivím, zvláště když se vládní skrblictví týká i snížení počtu policistů. Je však také třeba vidět, že radikalizaci chudých lidí, včetně Romů, způsobuje i to, že stát přestal bojovat s extremismem. Je to stát, který nechává tyto lidi ve štychu i v tomto směru. Ať se tedy nikdo nediví nejen nárůstu drobné kriminality, ale i různých útoků."

Více se dočtete na ParlamentniListy.cz.