Vražda na tisíc způsobu jménem televize

MAGAZÍN - Magazín autor: art

Rozčiluje vás, že v televizi není nic pozitivního? Samá dramata, tragédie a krveprolití? Pokud ji omezíte, prospějete tím nejen svým nervům. Nadužívání televize je totiž smrtonosné. Sedm hodin televize denně zvyšuje o celých 47 procent pravděpodobnost, že vás postihne smrt v důsledku rakoviny, mozkové či srdeční příhody, cukrovky nebo Parkinsonovy choroby, varuje italský Národní ústav pro výzkum rakoviny. Totéž vás ale čeká i před počítačem a dokonce i s knihou v ruce. 

Televize je nebezpečnější, než vypadá

Televize je nebezpečnější, než vypadá,zdroj: ThinkStock

Vědci sledovali 221 tisíc osob ve věku od 50 do 71 let, které byly v době začátku studie zdravé. Ti, kdo přiznali, že sledují televizi tři až čtyři hodiny denně, měli o 15 procent vyšší pravděpodobnost, že zemřou na nějakou z výše uvedených chorob, než ti, kteří uvedli, že se na televizi dívají méně než hodinu denně.

Ukázalo se také, že osoby, které seděly před televizí sedm a více hodin, měly o 47 procent vyšší pravděpodobnost, že zemřou již v době, kdy se tato studie konala.

Vědci ve svém výzkumu brali v úvahu i další faktory, například špatné stravovací návyky, kouření a pití alkoholu. Zjistili, že bez ohledu na tyto nezdravé návyky je riziko onemocnění v souvislosti s dlouhým vysedáváním před televizí stejné. A nejen to: osoby, které dlouho sledovaly televizi, neměly žádný přínos z toho, že sportovaly. Tento pohyb nedokázal kompenzovat dlouhé hodiny strávené v klidu.

"Víme, že sledování televize ve volném čase je zvyk, který převažuje a který je spojen se sedavým způsobem života. Vycházeli jsme z toho, že jde o jakousi obecnou fyzickou nečinnost. Osmdesát procent dospělých v Americe se denně dívá na televizi v průměru 3,5 hodiny.

To jim zabírá polovinu volného času a ubírá z doby, kterou by mohli věnovat fyzické aktivitě," uvedla hlavní autorka výzkumu, doktorka Sarah Keadleová.

"I když jsme prokázali, že cvičení zcela neodstranilo rizika spojená s dlouhým vysedáváním před televizí, měli by se ti, kdo chtějí omezit čas strávený v nehybnosti, rozhodnout především pro pohyb," dodala Keadleová.

Vědci zdůraznili, že výsledky jejich studie se dají aplikovat i na osoby, které tráví hodiny řízením automobilu, které mají sedavé zaměstnání nebo na ty, kdo ve svém volném čase dávají přednost činnostem vykonávaným v sedě.

"Staří lidé se dívají na televizi více než kterákoli jiná demografická skupina ve Spojených státech. Je to spojeno s tím, že mají dostatek volného času. Na tuto skutečnost by se měla zaměřit pozornost státního zdravotnictví," upozornila doktorka Keadleová.

Tagy: zahraničí domácí lékařský výzkum drogy a závislost zdraví a životní styl televize a kino média a internet

Zdroje: ČTK,Corriere della Sera